LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Sa herë që flisni unë lutem"/ Vangjeli ia plas Metës në sy: Është e frikshme, nëse akuzat janë të vërteta

29 Shtator 2022, 19:11, Politikë CNA

"Sa herë që flisni unë lutem"/ Vangjeli ia plas

Në një kohë kur shteti shqiptar në këto 30 vite e ka të vështirë që të "prodhojë" figura të reja politike dhe në një kohë kur disa njerëz i janë kapur fort zinxhirit të pushtetit dhe nuk duan t'a lëshojnë, është e vështirë jo vetëm që figurat e reja të depëtojnë, por mbeten të lidhur nga detyrimi për të parë palët, teksa hidhen nga njëra në tjetrën, nga një koalicion në tjetrin. E për më të tepër detyrohen edhe të dëgjojnë akuzat që i bëjnë palët njëra-tjetrës sot, kur janë të njëjtat figura që qarkullojnë prej 30 vitesh, ku herë kanë qënë miq e herë armiq. 

Kjo cipë e hollë meq miqësisë dhe armiqësisë vijon pasyqrohet në media, por nuk ndodh shpesh që dikush t'ua thotë si me "takt" që "Shiko se bashkë jeni". 

Gjithsesi në emisionin e sotëm "Kontrast", ku i ftuar ishte Ilir Meta dhe përballë kishte analistin Lorenc Vangjeli, e përmbylli me një kritikë për analistin. 

"Bëhu pak më sovran..."- u shpreh Meta, duke nënkuptuar që mos ano shumë nga qeveria.

Në anën tjetër analisti në pozita vetëmbrotjëse i plasi në sy një të vërtetë, ku i tha se gjërat që politikanët që kanë bashkëpunuar dikur, sot po shahen, dhe uroi që akuzat që ata hedhin për njëri tjetrin mos qofshin të vërteta, pasi do të ishte "e frikshme" nëse këto akuza do të ishin njëkohësisht të vërteta. Konkretisht e kishte fjalën për tre figura: Edi Ramën, Sali Berishën dhe Ilir Metën.

"Sa herë që flisni për njëri tjetrin lutem vetëm për një gjë 'Do zoti nuk janë të vërteta këto që thonë për njëri-tjetrin', pasi shpesh kam frikë të mendoj se këto gjëra që thoni për njëri-tjetrin mund të jenë njëkohësisht të vërteta".- u shpreh Vangjeli në përmbyllje të programit./CNA.al

Lajmet e fundit nga