LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vizitorët më të frikshëm të historisë/ Këta 5 nazistë ishin më të këqij se Hitleri

29 Shtator 2022, 19:47, Politikë CNA

Vizitorët më të frikshëm të historisë/ Këta 5

Sa më shumë të mësosh për nazistët, aq më të frikshëm bëhen ata. Megjithëse ata ishin në pushtet vetëm për dymbëdhjetë vjet, trashëgimia e errët që lanë pas është e pashembullt. Ata janë lehtësisht partia politike më famëkeqe e të gjitha kohërave.

Adolf Hitleri ishte në qendër të Gjermanisë naziste dhe shumë e konsiderojnë atë si personifikimin përfundimtar të së keqes. Por sado e çuditshme të duket, kishte plot nazistë që ishin më keq se Hitleri.

Ndonëse ata nuk zotëronin aq pushtet sa lideri i tyre famëkeq, këta nazist ishin aq të shtrembëruar sa krimet e tyre janë pothuajse përtej të kuptuarit.

1. Ilse Koch

Vizitorët më të frikshëm të historisë/ Këta 5
Një fotografi e Ilse Koch nga një fotograf i panjohur, shek. 1947 (Burimi: Wikimedia Commons)
Ilse Koch ishte një bukuroshe bjonde me sy blu gjatë rinisë së saj. Por nën pamjen e jashtme elegante, kjo grua ishte një psikopate. Pasi u bashkua me Partinë Rinore Naziste, ajo shiti literaturë partie në një librari përpara se të martohej me Karl Koch, një komandant në Schutzstaffel (SS) me një reputacion brutal.

Gjatë luftës, Ilse jetoi në një vilë pranë Buchenwald, një kamp përqendrimi afër qytetit të Weimar. E zemëruar nga shfrytëzimet seksuale të Karlit me gra të tjera, Ilse filloi të kishte marrëdhënie me oficerët e burrit të saj, ndonjëherë duke marrë pesë ose gjashtë të dashur në të njëjtën kohë.

Thjesht për argëtimin e saj, Ilse bënte banja dielli pranë gardhit me tela me gjemba, duke shpresuar të tundonte të burgosurit në anën tjetër. Nëse e shikonin, Ilse do t'i rrihte ose do t'i kërkonte një prej rojeve ta bënte atë për të. Por kjo ishte e zbutur në krahasim me atë që erdhi më pas.

Ilse shpejt zhvilloi një obsesion me lëkurën e njeriut. Ajo urdhëroi që të burgosurit të ekzekutoheshin dhe lëkura e tyre u përdor si material për abazhurët. S'kaloi shumë dhe vila e saj u mbush me këto abazhurë. Ajo gjithashtu eksperimentoi me kokat e prera të të burgosurve, të cilat i përdori për të dekoruar dhomën e saj të ngrënies.

Kur lufta mbaroi, Ilse u përpoq të shmangte drejtësinë duke fajësuar burrin e saj për gjithçka. Por kjo nuk e shpëtoi atë. Pasi u dërgua në burg, ajo kreu vetëvrasje në vitin 1967.

2. Josef Mengele
Vizitorët më të frikshëm të historisë/ Këta 5

Josef Mengele ishte i intriguar nga programi eugjenik i nazistëve. Pas viteve të trajnimit në Universitetin e Mynihut dhe në Universitetin e Frankfurtit, ai u bë anëtar zyrtar i Partisë Naziste në 1937.

Josef mbërriti në Aushvic në vitin 1943 dhe shpejt u njoh si "Engjëlli i Vdekjes". Atij i pëlqente të dërgonte njerëz në dhomat e gazit dhe madje u shfaq për zgjedhjet në të cilat nuk ishte caktuar. Për më tepër, ai do t'i mashtronte të sapoardhurit duke u shtirur se ishte i butë përpara se të kthehej në egër dhe t'i dërgonte në dhomat e gazit.

Megjithatë, studimi i eugjenisë ishte pasioni i vërtetë i Jozefit. Ndërsa ishte në Auswitch, eksperimentet e tij të shtrembëruara përfshinin diseksionin e foshnjave të gjalla, administrimin e goditjeve elektrike dhe tredhjen e burrave dhe djemve pa anestezi.

Binjakët ishin subjektet e preferuara të Jozefit. Ai transferoi gjak nga një binjak te tjetri, hoqi organet (përsëri pa anestezi) dhe injektoi bojë në sytë e tyre për të parë nëse ngjyra do të ndryshonte. Kjo shpesh çoi në infeksion dhe verbëri. Nëse dikush vdiste, Jozefi do t'i fiksonte sytë te muri i zyrës së tij.

Në janar 1945, Josef iku nga Gjermania dhe udhëtoi në Amerikën e Jugut me shumë nazistë të tjerë. Ai vdiq në vitin 1979 pasi pësoi një goditje në tru dhe u mbyt në vendpushimin bregdetar të Bertioga, Brazil.

3. Irma Grese

Vizitorët më të frikshëm të historisë/ Këta 5

Irma Grese ra viktimë e teknikave të indoktrinimit të nazistëve gjatë adoleshencës së saj. Pasi u bashkua me SS, ajo iu nënshtrua një trajnimi në një kamp përqendrimi vetëm për femra pranë Berlinit përpara se të transferohej në Aushvic në mars 1943.

Duke përdorur një kamxhik të bërë posaçërisht, Irma ndëshkoi të burgosurit duke ua hapur mishin me një shpërthim dhimbjeje. Ajo gjithashtu vuloste viktimat e saj ose i ushqente zagarët e saj kur ndihej veçanërisht e etur për gjak.

Zakonet seksuale të Irmës ishin po aq shqetësuese. Përveçse flinte me kolegët e saj nazistë – përfshirë Josef Mengele – ajo do t’i detyronte të burgosurit të bënin seks me të ndërsa të tjerët e shikonin. Irma gjeti gjithashtu kënaqësi seksuale nga dhimbja që shkaktoi, duke shijuar agoninë e atyre që ishin mjaft të pafat për të kaluar rrugën e saj.

Pasi u kap nga britanikët në fund të luftës, Irma u gjykua dhe u dënua me vdekje. Ajo u ekzekutua në dhjetor 1945 në moshën njëzet e dy vjeçare.

4. Oskar Dirlewanger

Vizitorët më të frikshëm të historisë/ Këta 5

Oskar Dirlewanger mbështeti nazistët shumë kohë përpara ardhjes së tyre në pushtet. Përveçse ishte një antisemit i dhunshëm, ai gjithashtu mbështeti nacionalsocializmin. Pas vitesh shërbimi, nazistët e bënë Oskar komandantin e njësisë së tij: Brigadës Dirlewanger.

Kjo njësi shërbeu rrallë në linjat e frontit gjatë luftës, por shpejt ata krijuan një reputacion të frikshëm në Poloni dhe Bjellorusi. Edhe oficerët e tjerë të SS u tmerruan nga veprimet e tyre. Nën komandën e Oskar-it, Brigada Dirlewanger plaçkiti, përdhunonte dhe vriste kudo që shkonin. Ata gjithashtu kënaqeshin t'i detyronin të burgosurit në një hambar, t'i vinin flakën dhe më pas të qëllonin ata që u përpoqën të arratiseshin.

Më e keqja nga të gjitha, Oskar kishte zakon t'u jepte grave hebreje strikninë, një helm që shkakton konvulsione muskulore dhe vdekje nga asfiksia. Madje kishte zëra se ai preu gra hebreje dhe i ziente me mish kali për të bërë sapun.

Në fund të luftës, anëtarët e Brigadës Dirlewanger u morën në robëri nga sovjetikët, por Oskar arriti të shpëtonte. Fatmirësisht, ai u kap shpejt dhe vdiq në një burg francez në qershor 1945.

5. Josef Kramer

Vizitorët më të frikshëm të historisë/ Këta 5

Josef Kramer punoi si roje në Aushvic për pjesën më të madhe të luftës dhe fitoi famë për shkak të brutalitetit të tij. Në dhjetor 1944, ai u emërua komandant i Bergen-Belsen, një kamp përqendrimi në veri të Gjermanisë.

Këtu, ai njihej si "Bisha e Belsenit" për shkak të praktikave të tij të shtrembëruara. Të burgosurit rriheshin në një tul, vareshin në grepa të mëdhenj dhe vareshin nga krahët për orë të tëra. Kjo ishte mjaft e keqe, por kushtet brenda kampit ishin edhe më të tmerrshme.

Erë e keqe e vdekjes ishte gjithandej. Kufomat u grumbulluan lart ndërsa tifoja dhe dizenteria u përhapën në të gjithë kazermat e të burgosurve. Ata që ishin ende gjallë u ngjanin skeleteve, trupat e tyre të shpërfytyruar nga plagët dhe shenjat e plumbave. Kur trupat britanike hynë në kamp në prill 1945, ata nuk mund ta besonin atë që po shihnin. Jozefi kishte krijuar një mjedis që disa e përshkruan si ferr në tokë.

Jozefi më pas u soll në gjyq në një gjykatë ushtarake britanike. Provat kundër tij ishin absolute dhe ai u ekzekutua në nëntor 1945./CNA.al

 

Lajmet e fundit nga