LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Paske ngrënë shumë vezë sot"/ Plas keq mes Dorian Telitit dhe Besart Kadiajt: Ti mos fol për të ngrënën...

29 Shtator 2022, 22:43, Politikë CNA

"Paske ngrënë shumë vezë sot"/ Plas keq mes Dorian

Teksa diskutohej për amnistinë fiskale, debati ndërmet zv.ministrit të financave, Besart Kadia, dhe ekspertit të ekonomisë, Dorian Teliti, ka degraduar. 

Kadia po rendiste disa arsye se përse ishte pro amnistisë, ndërkohë që Teliti ngriti shqetësimin e ndërkombëtarëve. Studio u përfshi nga të qeshurat pasi Teliti iu drejtua zëvendësministrit duke i thënë:

 “Paske ngrënë shumë vezë sot në mëngjes edhe pse është rritur çmimi i vezës”.

Kadia nuk ia ka përtuar duke replikuar: 

 “Dorian mos fol për të ngrënën”.

Biseda në studion e "Open":

Kadia: Ju po thoni 2 mln euro, po është 2 mln euro e poshtë. A jeni dakord me 200 apo 300 mijë euro. A je dakord me këtë limit? Përfaqësuesi i Diasporës tha këndvështrimin e tij të saktë. Ky proces nuk është miratuar, nuk është vendosur asgjë. Nëse themi 2 mln euro për individ është e lartë, a jemi dakord për 200 mijë euro.

Kadia: Për mua si zv.ministër le ta vendosim limitin 100 mln euro. Kush i ka paratë të paligjshme shkon në burg. Kush merr paratë e krimit dhe vjen në Shqipëri. Vetëm kriminelë paska këtu?Teliti: Bravo! Shpëoi Shqipëria. S’do ketë më evazion dhe krim. Shpresoj që të kishte filtra. Mos u bëj i bezdisshëm. Partnerët ndërkombëtarë janë të shqetësuar për paratë se si do dalin nga vendet e tyre.

Kadia: Si vijnë 600 mln euro në vit nga emigrantët. Sa para ke jashtë sistemeve bankare. Limiti është 2 mln euro për familje, jo për individ.

Teliti: Përveç se shtrembëron fjalët, se po del keq në sytë e publikut. Paske ngrënë shumë vezë sot në mëngjes edhe pse është rritur çmimi i vezës.

Kadia: Dorian mos fol për të ngrënën. Mos fol sa ka ngrënë njëri e sa ka ngrënë tjetri. Jemi edhe në televizor e njerëzit gjykojnë vetë peshën.

Lajmet e fundit nga