LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha, thirrje SHBA-ve/ “Ndaloni veprimtarinë e Aleksandër Soros në politikën e jashtme të Ballkanit Perëndimor”

26 Shtator 2023, 21:26, Politikë CNA
Berisha, thirrje SHBA-ve/ “Ndaloni veprimtarinë e Aleksandër
Ish-kryeministri Sali Berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha bëri mbrëmjen e kësaj të marte një thirrje për Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

Berisha, në një intervistë me Adi Krastën, i kërkoi qeverisë amerikane të ndalojë veprimtarinë e biznesmenit Aleksandër Soros në politikën e jashtme të Ballkanit Perëndimor.

Ai ngriti pretendimet se Aleksandër Soros, djali i miliarderit George Soros, është promotor i “Ballkanit të Hapur” që sipas tij është projekt ruso-serb.

“Edi Rama u impikua direkt në projektet e serbomadhisë, u impikua direkt në projektet në projektet e ndarjes dhe shkëmbimit të trerritoreve dhe ka qenë absolutisht promotor kryesor.

Edi Rama u bë promotor projektit të dytë ruso-serb “Ballkani i Hapur”. Këtu është promotor kryesor edhe Aleksandër Soros. Dhe unë i bëj thirje qeverisë amerikane të ndalojë veprimtarinë e tij në politikën e jashtme të Ballkanit”, theksoi kreu i PD-së./ CNA

 

Lajmet e fundit nga