LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

GJKKO dënon Klodian Zoton/ Sa vite burg e presin bosin e inceneratorëve

25 Shtator 2023, 12:09, Politikë CNA
GJKKO dënon Klodian Zoton/ Sa vite burg e presin bosin e
Klodian Zoto

Klodian Zoto është një nga emrat që del në skemën korruptive të inceneratorëve që fillon në Elbasan, shkon në Fier dhe përfundon në Tiranë.

GJKKO ka dhënë dënimin për bosin e aferës së inceneratorit të Fierit, Klodian Zoton, me 8 vite burg me gjykim të shkurtuar.

SPAK kërkoi më herët një dënim me 11 vite burg për Zoton.

Gjithashtu ka dënuar me 6.8 vite burg për Lefter Kokën, ish-ministrin e Mjedisit, që i ka përfituar nga gjykimi i shkurtuar.

Ish-deputeti socialist, Alqi Bllako është dënuar me 4 vite burg, por me gjykim të shkurtuar do të përfitojë 2.8 vite burg.

Kujtojmë se, në një sërë shkrimesh investigative, prej vitesh, CNA.al ka denoncuar me dokumente zyrtare dhe ekskluzive koncesionet e inceneratorëve, një histori që fillon në Elbasan me 22 milionë euro, shkon në Fier me 28 milionë euro, për të ardhur më pas në Tiranë, me një kontratë fillestare prej 128 milionë eurosh.

Te kjo skemë që ka gllabëruar qindra milionë eurot e taksapaguesve shqiptarë qarkullojnë tre emra, Mirel Mërtiri, Klodian Zotot dhe Stela Gugallja./ CNA

Lajmet e fundit nga