LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Berisha: Dosja McGonigal, ndër më të veçantat në histori në analet e zeza të krimit

26 Shtator 2023, 22:31, Politikë CNA

Berisha: Dosja McGonigal, ndër më të veçantat në

Ish-kryeministri Sali Berisha foli mbrëmjen e sotme për dosjen e ish-zyrtarit të FBI-së, Charles McGonigal, i cili ka pranuar se ka marrë 225 mijë dollarë nga biznesmi shqiptar, Agron Neza për të lobuar kundër opozitës.

Berisha tha në një intervistë me Adi Krastën se dosja e McGonigal do të mbetet një nga dosjet më të veçanta në histori, në analet e zeza të krimit.

Kjo, sipas tij, për arsye të përfshirjes së një nga zyrtarëve më të rëndësishëm të FBI-së dhe kryeministrit të një shteti, siç është Edi Rama.

“Shefi i kundërzbulimit të FBI për Neë York që është një nga njerëzit më të rëndësishëm të SHBA të vijë në Shqipëri për Agron Nezën ose mbi Agron Nezën që thotë më solli kjo është e vështirë për tu besuar.

Cili është pozicioni i Agron Nezës në këtë kontekst atë do të merret vesh më vonë, por një agjent lëviz me lidhje agjenturore dhe nuk përjashtojnë kurrë mundësinë se ai ka ardhur këtu nëpërmjet lidhjeve të tij. E solli Deripaska këtu nuk e di, këtë e sqaron ai, por që Shqipëria të bëhet një pol kryesor i njëjtë për njerëzit më të rëndësishëm për njerëzit e kundërzbulimit të SHBA, kjo është një rrallësi, një ekspension.

Ka një unikalitet, dosja që shkoi në Ëashington është unike në historinë e botës nuk mund të gjesh ti në arkivën e krimit botëror dy persona kaq të lartë dhe aq të rëndësishëm si njëri një nga më të rëndësishmit në FBI dhe tjetri kryeministër të lidhur në krim.

Kjo është unike. Pra, në analet e zeza të krimit kjo do të mbetet një nga dosjet më të veçanta në histori. Angazhim i tij kundër opozitës sigurisht që është bërë kundrejt një çmimi që ai 220 mijë dollarë janë vetëm një kafe e të tjerat e nuk i marrim vesh, por në këtë angazhim ai ka shkelur ligjin e vendit të vet dhe betimin e tij”, theksoi ai./ CNA

Lajmet e fundit nga