LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Balluku jep lajmin/ Në fund të marsit aktivizohet Bursa Energjetike shqiptare

10 Mars 2023, 15:55, Politikë CNA
Balluku jep lajmin/ Në fund të marsit aktivizohet Bursa Energjetike
Zv/kryeministrja, njëherësh ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku

Zv/kryeministrja, njëherësh ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku, ka dhënë një lajm për shqiptarët gjatë konferencës për energjinë.

Balluku e cilësoi këtë vit të shënuar, ndërsa njoftoi se në fund të muajit marsi do të aktivizohet Bursa Energjetike shqiptare.

“Ky është një vit i shënuar pasi unë duhet të them që marsi është muaji kur ne do të kthejmë operative dhe do të jetë tashmë një e re e shumëpritur, Bursën Energjetike Shqiptare. E kemi deklaruar disa herë si kohë dorëzimi, por gjithmonë ka pasur problematika pasi ne nuk punojmë vetëm, punojmë me partnerë dhe partnerët padyshim ndikohen nga krizat, nga problematikat dhe gjithçka tjetër, kështu që na është dashur ta shtyjmë disa herë afatin e dorëzimit, por të gjitha palët tashmë deklarojmë se fundi i marsit do të jetë data e shumëpritur e aktivizimit të Bursës Energjetike Shqiptare, ALPEX, e cila padyshim do të garantojë transparencë, konkurrencë dhe përdorim efikas të kapaciteteve, sidomos sot më shumë se kurrë kur sektori privat po investon fuqishëm në kapacitetet fotovoltaike”, theksoi ministrja./ CNA.al

Lajmet e fundit nga