LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nga Aurela Gaçe, Endri Prifti dhe motrat Vjollca/ Urimet e personazheve të njohura në Ditën e Pavarësisë

28 Nëntor 2023, 14:54, Lifestyle CNA
Nga Aurela Gaçe, Endri Prifti dhe motrat Vjollca/ Urimet e personazheve
Foto ilustruese

Sot në një ditë dhe datë të shënuar për mbarë kombin shqiptar, në 111-vjetorin e Pavarësisë së Shqipërisë, emra të njohur të "showbiz"-it shqiptar u kanë uruar Festën e Flamurit të gjithë shqiptarëve kudo ndodhen.

Emra si Endri Prifti, Aurela Gaçe, Oriola Marashi, Filloreta Raçi, Olta Gixhari, Luana Vjollca, Marina Vjollca, Arbana Osmani, Elvana Gjata e shumë të tjerë, përmes fotove dhe statuseve të tyre, kanë uruar shqiptarët për Ditën e Pavarësisë.

Këtë datë të shënuar e uroi dhe këngëtarja me famë botërore, Dua Lipa, në rrjetet e saj sociale.

Nga Aurela Gaçe, Endri Prifti dhe motrat Vjollca/ Urimet e personazheve

Nga Aurela Gaçe, Endri Prifti dhe motrat Vjollca/ Urimet e personazheve

Nga Aurela Gaçe, Endri Prifti dhe motrat Vjollca/ Urimet e personazheve

Nga Aurela Gaçe, Endri Prifti dhe motrat Vjollca/ Urimet e personazheve

Nga Aurela Gaçe, Endri Prifti dhe motrat Vjollca/ Urimet e personazheve

Nga Aurela Gaçe, Endri Prifti dhe motrat Vjollca/ Urimet e personazheve

Nga Aurela Gaçe, Endri Prifti dhe motrat Vjollca/ Urimet e personazheve

Nga Aurela Gaçe, Endri Prifti dhe motrat Vjollca/ Urimet e personazheve

Sot në Tiranë janë zhvilluar një sërë aktivitetesh, ku më i rëndësishmi ishte ai i Paradës së shqiptarëve, i cili u mbajt për herë të parë në Tiranë.

150 delegacione nga të gjitha trojet shqiptare u mblodhën për parakalimin në paradën e madhe që po mbahet në bulevardin “Dëshmorët e Kombit” me rastin e 111-vjetorit të festës së Pavarësisë.

Me plot ngjyra dhe organizime në grupe, delegacionet me shqiptarët e diasporës e ata brenda kufijve, parakaluan mes mijëra sysh kureshtarë që janë mbledhur përgjatë bulevardit.

Delegacionet u veshën me kostume popullore tradicionale dhe mbajnë në duar flamurin shqiptar, teksa bënë parakalimin për t'i treguar gjithë botës kulturën shqiptare.

Ata kanë mbërritur nga të gjitha trojet: Tuzi, Gostivari, Vlora, Shkodra, New York-u, Plava, Gucia e Presheva, Gjakova, Peja, Ulqini, Mitrovica e Jugut.

Kjo ishte parada e parë e këtij lloji që u realizua në Tiranë, ndërsa prej vitesh është bërë një traditë në New York si një organizim i “Albanian Roots”, shqiptarëve që jetojnë e punojnë në Amerikë.

Autoritetet kanë njoftuar se kjo paradë do të kthehet në një traditë dhe do të mbledhë shqiptarë anekënd botës, për çdo vit në një qytet të përzgjedhur./ CNA

 

Lajmet e fundit nga