LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gabimi i shitësit e bën të fitojë 25,000 dollarë në vit për gjithë jetën

26 Nëntor 2023, 10:05, Lifestyle CNA
Gabimi i shitësit e bën të fitojë 25,000 dollarë
Foto ilustruese

Një gabim i një shitësi ka bërë që një 60-vjeçar nga Ilinoisi të fitojë përmes një llotarie 25 mijë dollarë për çdo vit që ai jeton.

"CNN" shkruan se Michael Sopejstal, i cili jeton në Illinois, tha se ai merr makinën dhe udhëton nga Indiana për në Michigan çdo disa javë për të ngrënë në restorantin e tij të preferuar. Ai gjithashtu sigurohet të blejë një biletë Lucky for Life për 10 ose 20 barazime, sipas Lotarisë së Miçiganit.

Më 17 shtator, shitësi me pakicë në një pikë karburanti GoLo bëri një gabim, duke shtypur aksidentalisht një biletë me 10 rreshta për një barazim të vetëm, tha Sopejstal për Lotarinë. Sopejstal i tha shitësit se ai ende e donte atë.

"Kam kontrolluar biletën time një mëngjes dhe pashë që kisha fituar 25,000 dollarë në vit për jetën. Menjëherë fillova të mendoj për të gjitha gjërat që mund të bëja me paratë dhe nëse doja të merrja shumën e përgjithshme apo opsionin e pensionit. Ishte një ndjenjë e mahnitshme!” - u tha ai zyrtarëve të Lotarisë.

 

Gabimi i shitësit e bën të fitojë 25,000 dollarë
Bileta fituese

60-vjeçari ka vizituar selinë e lotarisë së fundmi për të marrë çmimin e tij. Ai zgjodhi pagesën e njëhershme të shumës së përgjithshme prej 390,000 dollarësh, në vend të 25,000 dollarëve në vit për 20 vjet ose jetë.

Sopejstal ka thënë se planifikon të përdorë paratë e tij të çmimit një pjesë për të udhëtuar dhe pjesën tjetër për të kursyer.

Lucky for Life luhet në rreth 24 shtete, si dhe në Uashington, D.C. Çmimet variojnë nga 3 dollarë deri në një çmim kryesor prej 1,000 dollarë në ditë për gjithë jetën./CNA

Lajmet e fundit nga