LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

A është i dëmshëm acetoni për thonjtë tuaj?/ Ja çfarë thonë ekspertët

30 Shtator 2022, 18:45, Lifestyle CNA
A është i dëmshëm acetoni për thonjtë tuaj?/ Ja
Acetoni

Acetoni që përdorni për të hequr manikyrin tuaj dhe për përdorime të tjera të ndryshme në shtëpi është një tretës kimik që është përdorur për dekada.

Ekspertët kanë paralajmëruar për efektet e dëmshme të tij, ku më poshtë do të gjeni disa prej tyre.

A është acetoni i dëmshëm për thonjtë tuaj?

Sipas Woman & Home, kjo është e lehtë për t’u përgjigjur sepse të gjithë ekspertët me të cilët ka komunikuar ranë dakord që është, ose të paktën mund të jetë. “Po, acetoni mund të dëmtojë thonjtë tuaj”, shpjegon specialistja e thonjve në Mavala, Lynn Grey. 

Si të mbroni thonjtë tuaj nga acetoni?

Nëse nuk planifikoni t’i lyeni përsëri menjëherë, përqendrohuni në kujdesin e mëvonshëm të thonjve tuaj. Nuk është kurrë një ide e keqe që të bëni një pushim nga ngjyra herë pas here të aplikoni forcuesit më të mirë të thonjve. “Një serum i thonjve do të mbajë dhe rikthen lagështinë për të ruajtur elasticitetin e pllakës së thonjve”, shpjegon Grey. “Unë do të rekomandoja gjithashtu një krem ??ushqyes për thonjtë për të ndihmuar më tej hidratimin e thonjve”.

Megjithatë, nëse thonjtë e zhveshur nuk janë plotësisht në stilin tuaj, disa hapa përgatitor dhe të mësoni se si t’i lyeni thonjtë tuaj me kujdes mund të bëjnë një ndryshim të madh në pamjen dhe shëndetin e tyre.

“Nëse përdorni aceton dhe më pas aplikoni manikyrin e thonjve, përdorni një shtresë bazë ushqyese, dy shtresa ngjyrash dhe një shtresë të sipërme”, këshillon Sordillo, i cili përfundon se gjithmonë duhet të “përfundojmë me një vaj kutikulash për të ndihmuar në hidratimin e zonave të dehidratuara”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga