LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Pogradeci prej 70 vitesh vijon traditën e teatrit të kukullave

25 Shkurt 2024, 14:11, Kulturë CNA

Pogradeci prej 70 vitesh vijon traditën e teatrit të kukullave

Për më shumë se 70 vjet qyteti liqenor i Pogradecit vijon të ruajë me fanatizëm shfaqjet me kukulla për publikun e vogël. Shfaqje, të cilat realizohen nga një trupë aktorësh profesionistë me kukulla të realizuar në mënyrë artizanale.

Tashmë në këtë qytet ka nisur sezoni i ri i shfaqjeve për vitin 2024 me premierën "Pabesi në pyllin e së mirës".  Regjisori Dhimitraq Tasellari, në sezonin e ri do të ketë 3 premiera që do të vendosen në skenë.

"Sezoni sapo ka filluar në këtë premierë dhe ka ngjallur interes të madh në publikun e vogël dhe këtë vit ne do të vëmë në skenë 3 premiera", tha ai. 

Tasellari bën të ditur se janë duke u bërë përgatitjet edhe për edicionin e radhës të Festivalit të Kukullave "Xinxifilo" që mbledh trupa nga mbarë vendi.

"Së shpejti në qershor, siç dihet, tashmë zhvillohet festivali i kukullave 'Xinxifilo' dhe ne do të vijmë me premierë të re. Festivali do të bëhet si çdo vit me trupa shqiptare nga vendi dhe trevat, por edhe shtetet fqinje", u shpreh ai.

Vitin e fundit salla e teatrit të kukullave "Piro Xeci" në Pogradec është rikonstruktuar duke marrë pamjen që meriton ndërsa parashikohet që vetëm gjatë vitit 2024 të realizohen rreth 200 shfaqje./CNA 

 

Lajmet e fundit nga