LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

"Grammy 2024"/ Kush i rrëmbeu çmimet më të rëndësishme

5 Shkurt 2024, 08:56, Kulturë CNA

"Grammy 2024"/ Kush i rrëmbeu çmimet më të

Mbrëmjen e së dielës janë shpërndarë çmimet më prestigjioze të industrisë së muzikës, çmimet “Grammy”.

Një sukses të jashtëzakonshëm ka korrur Taylor Swift. Ajo rrëmbeu çmimet “Albumi i vitit” dhe “Albumi më i mirë vokal”.

Kështu, ajo fitoi për të katërtën herë kategorinë “Albumi i vitit”.

Gjithashtu Miley Cyrus dhe Billie Eilish morën çmimet e tjera kryesore në ceremoninë e së dielës, siç janë “Rekordi i Vitit” dhe “Kënga e Vitit”.

Nga ana tjetër, dy shqiptaret Bebe Rexha dhe Dua Lipa, të nominuara për “Kënga e vitit”, “Kënga më e mirë e kompozuar për mediat vizuale” dhe “Kënga më e mirë ritmike e zhanrit elektronik” nuk mundën të marrin çmime, megjithatë vlen të themi se shkëlqyen me hitet e tyre.

Çmimet:

Rekordi i Vitit

“Flowers” nga Miley Cyrus

Albumi i vitit

"Midnights" nga Taylor Swift

Kënga e Vitit

“What Was I Made For?” – Billie Eilish O’Connell & Finneas O’Connell

Artisti i ri më i mirë

Victoria Monet

Producenti i vitit, jo klasik

Jack Antonoff

Kantautori i vitit, jo klasik

Theron Thomas

Performanca më e mirë Solo Pop

“Flowers” nga Miley Cyrus

Performanca më e mirë Pop Duo/Grup

“Ghost in the Machine”, SZA & Phoebe Bridgers

Albumi më i mirë vokal

"Midnights" nga Taylor Swift./ CNA

Lajmet e fundit nga