LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Arti, në zi/ Shuhet kineasti i mirënjohur, Kristaq Dhamo

14 Gusht 2022, 16:01, Kulturë CNA
Arti, në zi/ Shuhet kineasti i mirënjohur, Kristaq Dhamo
Kineasti Kristaq Dhamo

Kineasti i mirënjohur Kristaq Dhamo është ndarë nga jeta në moshën 89-vjeçare.

Lajmi është bërë i ditur nga regjisori Joni Shanaj. Ky i fundit informon se kineasti u shua pranë dy vajzave dhe bashkëshortes së tij, arkeologes Dhorka Dhamo.

Kristaq Dhamo lindi më 20 prill 1933 në Fier. Ai mbaroi studimet në Institutin e Lartë kinematografik në Budapest, Hungari.

Më pas nisi të punojë në Film Studio-“Shqipëria e Re” dhe realizoi filmin e parë shqiptar me metrazh të gjatë “Tana", më 1958./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga