LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shkonte në shkollë me armë/ Nën hetim i mituri, në kërkim babai

27 Shkurt 2024, 09:23, Kronika CNA

Shkonte në shkollë me armë/ Nën hetim i mituri, në

Në kuadër të operacionit "Sundimi i Ligjit" është vënë nën hetim një i mitur, i cili shkonte në mësim me armë.

I riu shtyhej nga babai i tij që të përdorte armë. Policia po vijon punën për kapjen e tij.

Gjatë kontrollit janë gjetur dhe janë sekuestruar 6 armë, pushkë, shotgun, sportive, gjysmëautomatike, sasi municioni luftarak të kalibrave të ndryshëm, 2 mjete prerëse, si dhe 2 palë targa.

"Shërbimet e Komisariatit të Policisë Nr. 3, në zbatim të masave të përcaktuara në Paketën për Sigurinë në shkolla, si dhe të planit operacional mbarëkombëtar të koduar “Sundimi i ligjit”, pas sigurimit të informacionit se një 16-vjeçar, dyshohej që mbante armë të ftohta gjatë kohës që frekuentonte mësimin, si dhe shtyhej nga babai i tij, për të përdorur armë zjarri, kanë organizuar dhe finalizuar operacionin policor të koduar "Around".

Gjatë këtij operacioni u procedua penalisht një shtetas 16 vjeç, si dhe punohet për kapjen dhe arrestimin e babait të tij, shtetasit O. Sh., 52 vjeç, banues në Tiranë.

Nga veprimet hetimore të kryera dyshohet se 16-vjeçari, mbante armë të ftohta gjatë kohës që frekuentonte mësimin në shkollën e tij, si dhe shtyhej nga babai i tij, për të përdorur armë zjarri.

Gjatë kontrollit të banesës së tyre, shërbimet e Policisë, gjetën dhe sekuestruan 6 armë (pushkë, shotgun, sportive, gjysëm automatike), sasi municioni luftarak të kalibrave të ndryshëm, 2 mjete prerëse, si dhe 2 palë targa", njofton policia./ CNA

Lajmet e fundit nga