LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Njihuni me "shtëpinë" e dinozaurëve në Kanada

21 Shkurt 2024, 15:54, Kosova & Bota CNA

Njihuni me "shtëpinë" e dinozaurëve në Kanada

Alberta në Kanada është "shtëpia" e depozitave më të mëdha të fosileve të dinozaurëve në Tokë. Qyteti i vogël (popullsia: 7,968) është i vetëshpallur "Kryeqyteti botëror i dinozaurëve". 

Në këtë topografi të jashtëzakonshme të tokave të këqija, eshtrat e dinozaurëve zakonisht shihen duke u nxjerrë nga toka dhe disa nga zbulimet më mahnitëse të rajonit shfaqen në Muzeun Royal Tyrrell të Paleontologjisë, një muze i historisë natyrore të njohur globalisht dhe qendër kërkimore që tërheq më shumë se 430,000 vizitorë çdo vit.

Njihuni me "shtëpinë" e dinozaurëve në Kanada

Kushtet kanë qenë gjithashtu perfekte për ruajtjen e fosileve të dinozaurëve. Stuhitë dhe përmbytjet sezonale i vranë ata në një numër të madh, pastaj i varrosën shpejt kufomat e tyre nën sasi të mëdha sedimentesh.

 "Uji ishte çelësi në këtë cikël të mrekullueshëm të rastësishëm ngjarjesh. Uji ndihmoi në krijimin e jetës, solli vdekjen, varrosi mbetjet e dinozaurëve në kushte perfekte për t'u ruajtur, më pas vuri në lëvizje fosilizimin. Alberta është si rezultat, pika kryesore e nxehtë e dinozaurëve në botë", Jim Gardner, një paleontolog në Royal Tyrrell./CNA 

Njihuni me "shtëpinë" e dinozaurëve në Kanada

 

Lajmet e fundit nga