LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Vriten 3 civilë nga granatimet ruse në lindje të Ukrainës

21 Shkurt 2024, 07:45, Kosova & Bota CNA

Vriten 3 civilë nga granatimet ruse në lindje të Ukrainës

Tre civilë janë vrarë dhe 13 të tjerë janë plagosur nga granatimet ruse në tri rajone lindore të Ukrainës, thanë autoritetet vendore të mërkurën.

Një person u vra në Kramatorsk, në rajonin e Donjeckut, derisa tetë të tjerë u plagosën, tha guvernatori rajonal Vadym Filashkin.

Në rajonin e Harkivit, dy bujq u vranë në vend kur vetura e tyre u godit në fshatin e Petropavlivkës në rrethinën e Kupianskit, derisa një grua u plagos, tha guvernatori rajonal Oleh Synyehubov.

Në rajonin e Hersonit, katër njerëz u plagosën nga sulmet ruse me artileri, mortajë dhe dronë, thanë autoritetet vendore.

Ndërkohë, Forcat e Mbrojtjes Ajrore të Ukrainës thanë se i rrëzuan 13 prej 19 dronëve të shkrepur nga Rusia në katër rajone ukrainase mëngjesin e së mërkurës.

Ajo tha se i shkatërroi edhe një raketë S-300 dhe katër raketa Kh-22.

Dronët u rrëzuan në rajonet Harkiv, Dnipropetrovsk, Zaporizhja dhe Donjeck, tha ajo.

Katër dronët e mbetur nuk e arritën cakun, sipas saj./ REL

Lajmet e fundit nga