LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Temperatura rekord në Kinë, termometri shënon -52.3 gradë Celsius

19 Shkurt 2024, 10:27, Kosova & Bota CNA

Temperatura rekord në Kinë, termometri shënon -52.3 gradë

Në rajonin e Xinjiang në perëndim të Kinës, është regjistruar një temperaturë prej minus 52.3 gradë Celsius, duke thyer një rekord 64-vjeçar, raportojnë mediat kineze.

Rekordi u thye të dielën, në qytetin Tuerhong dhe më parë temperatura më e ulët në Xinjiang prej minus 51.5 gradë u mat më 21 janar 1960.    

Sipas mediave kineze, për shkak të stuhisë dhe shiut të ngrirë që përfshiu atë pjesë të Kinës, trafiku rrugor dhe hekurudhor është ndaluar.

Meteorologët kanë paralajmëruar për akull të rrugëve dhe reshjet e shiut priten në të gjithë Kinën deri të enjten.

Më së shumti reshje priten në Mongoli, Kinën verilindore, provincën qendrore të Hubei dhe provincën Hunan në jug, raporton "Reuters"./CNA 

 

 

Lajmet e fundit nga