LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Temperaturat në minus/ Moti për ditën e sotme

14 Shkurt 2024, 07:07, Sociale CNA

Temperaturat në minus/ Moti për ditën e sotme

Për ditën e mërkurë mbi vendin tonë pritet përmirësimi i mëtejshëm i kushteve atmosferike për shkak të masave ajrore të thata dhe të ftohta me origjinë veriore.

Moti parashikohet i kthjellët në të gjithë territorin përjashtuar vranësirat e pakta kalimtare kryesisht në relievet malore në lindje. Në orët e mëngjesit në zonat luginore parashikohet shikim i reduktuar për shkak të mjegullës së dendur apo mjegullinës.

Era pritet të fryjë me drejtim verilindje – veriperëndim me shpejtësi mesatare deri në 10 m/sek, ndërsa përgjatë vijës bregdetare dhe zonat luginore era relativisht intensive dhe shpejtësi e cila arrin deri në 14-18 m/sek. Valëzimi në det do të jetë 2-4 ballë.

Temperaturat parashikohen: në zonat malore -1 deri 10°C, në zonat e ulëta -1 deri 16°C, në zonat bregdetare 3 deri 16°C./ CNA

Lajmet e fundit nga