LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rusia shpall REL-in “organizatë të padëshirueshme”

20 Shkurt 2024, 16:47, Kosova & Bota CNA

Rusia shpall REL-in “organizatë të padëshirueshme”

Rusia e ka etiketuar Radion Evropa e Lirë si një "organizatë e padëshirueshme", sipas një deklarate të mbajtur nga Ministria e Drejtësisë e vendit.

Përditësimi i fundit i regjistrit tregon se Radio Evropa e Lirë është cilësuar "e padëshirueshme" që nga 20 shkurti.

Sipas hyrjes, Radio Evropa e Lirë është entiteti i 142-të që etiketohet si i tillë.

Ligji për "organizatat e padëshirueshme", i miratuar në vitin 2015, ishte një rregullore e mbështetur nga Kremlini për OJQ-të dhe të tjerat që marrin fonde nga burime të huaja./CNA 

Lajmet e fundit nga