LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

BE-ja aprovon pakon e 13-të me sanksione kundër Rusisë

21 Shkurt 2024, 11:40, Kosova & Bota CNA
BE-ja aprovon pakon e 13-të me sanksione kundër Rusisë
Bashkimi Evropian

Bashkimi Evropian miratoi të mërkurën paketën e saj të 13-të të sanksioneve kundër Rusisë, njoftoi presidenca belge e BE-së në platformën e mediave sociale "X", duke konfirmuar atë që burimet i kishin thënë më parë "Reuters". 

“Ambasadorët e BE-së sapo ranë dakord në parim për një paketë të 13-të të sanksioneve në kuadër të agresionit të Rusisë kundër Ukrainës”, tha Presidenca belge, duke e quajtur atë “një nga më të mirat e miratuara nga BE-ja”.

Paketa e re do të shohë afro 200 subjekte dhe individë të shtuar në listë, por jo masa të reja sektoriale.

Paketa do të miratohet zyrtarisht në kohë për përvjetorin e dytë të fillimit të pushtimit rus të Ukrainës më 24 shkurt./CNA 

 

 

Lajmet e fundit nga