LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nafta bie 6% në SHBA/ Kap nivelin më të ulët të katër javëve

17 Qershor 2022, 21:45, Kosova & Bota CNA
Nafta bie 6% në SHBA/ Kap nivelin më të ulët të
Foto ilustruese

Çmimet e naftës ranë me rreth 6% në nivelin më të ulët të katër javëve gjatë ditës së sotme, për shkak të shqetësimeve se rritja e normave të interesit nga bankat kryesore qendrore mund të ngadalësojë ekonominë globale dhe të ulë kërkesën për energji.

Gjithashtu duke bërë presion mbi çmimet, dollari amerikan këtë javë u rrit në nivelin më të lartë që nga dhjetori 2002 kundrejt një shporte valutash, duke e bërë naftën më të shtrenjtë për blerësit që përdorin monedha të tjera.

Kontratat e së ardhmes Brent ranë me 6,69 dollarë ose 5,6 për qind, duke u vendosur në 113,12 dollarë për fuçi, ndërsa nafta e papërpunuar e Teksasit Perëndimor (WTI) ra 8,03 dollarë ose 6,8 për qind, duke u vendosur në 109,56 dollarë.

Reuters raporton se kjo ishte mbyllja më e ulët për Brent që nga 20 maji dhe më e ulëta për WTI që nga 12 maji. Ishte gjithashtu rënia më e madhe e përqindjes ditore për Brent që nga fillimi i majit dhe më e madhja për WTI që nga fundi i marsit.

Për javën, kontratat e së ardhmes Brent ranë për herë të parë në pesë javë, ndërsa WTI ra për herë të parë në tetë javë.

"Çmimet e naftës bruto ranë ndërsa dollari u rrit. Rusia sinjalizoi se eksportet e naftës duhet të rriten dhe ndërsa frika e recesionit global rritet", tha Edward Moya, analist i lartë i tregut në firmën e të dhënave dhe analitikës OANDA.

Bankierët qendrorë globalë që lehtësuan shpejt politikën monetare gjatë pandemisë për të shmangur një recesion, tani po shtrëngohen për të luftuar inflacionin.

Ndërsa, Rezerva Federale këtë javë rriti normat e SHBA me më së shumti në më shumë se një çerek shekulli./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga