LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ndërron jetë ikona amerikane e modës/ U kujdes për imazhin e nëntë presidentëve

2 Mars 2024, 14:49, Kosova & Bota CNA
Ndërron jetë ikona amerikane e modës/ U kujdes për imazhin e
Iris Apfnell

Ikona amerikane e modës dhe njëkohësisht stilistja Iris Apfnell ka ndërruar jetë në moshën 103-vjeçare. Apfnell vdiq të premten në shtëpinë e saj në Palm Beach, Florida.

Ajo u martua me Carl Apfnell në 1848, dhe dy vjet më vonë ata ndërtuan një kompani tekstile, Old World Weavers, dhe e drejtuan atë derisa dolën në pension në 1992.

Puna e tyre ka përfshirë projekte restaurimi për klientët duke përfshirë aktoren Greta Garbo dhe pronare të kompanisë së famshme kozmetike Estee Lauder, dhe ajo ka punuar në Shtëpinë e Bardhë për nëntë presidentë, duke përfshirë Dwight Eisenhower, John F. Kennedy, Richard Nixon, Ronald Reagan dhe Bill Clinton, sipas Guardian.

Në vitin 2018, kompania Mattel krijoi një kukull Barbie në imazhin e saj, e cila e bëri atë personin më të vjetër që frymëzoi krijimin e kukullës së famshme./CNA 

Lajmet e fundit nga