LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Fermerët gjermanë, në protestë/ Spërkasin efektivët dhe institucionet me jashtëqitje

1 Mars 2024, 18:10, Kosova & Bota CNA

Fermerët gjermanë, në protestë/ Spërkasin

Fermerët gjermanë kanë zhvilluar një protestë të pazakontë në Cotbus të Gjermanisë.

Ata kanë bllokuar rrugët me traktorë këtë të premte, duke protestuar ndaj planeve të qeverisë për të hequr lehtësimin e taksave për naftën bujqësore.

Me një bot të mbushur me jashtëqitjet e kafshëve, protestuesit kanë spërkatur forcat e policisë dhe godinat e institucioneve shtetërore.

Shoqata Gjermane të Fermerëve ka paralajmëruar se nuk do të pranojnë heqjen graduale të lehtësimeve tatimore dhe do të vazhdojnë protestat e tyre.

Kujtojmë se protestat po vijojnë prej disa muajsh kundër planeve të qeverisë. Një nga problemet e prodhuesve gjermanë është skadimi i rimbursimit të taksave për naftën./ CNA

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

A post shared by CNA.al (@cna.lajme)

Lajmet e fundit nga