LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The (dis)use of independent institutions from Rama and withdrawal from the increase in energy prices!

2022-10-01 09:00:00, Opinione Bujar Leskaj
The (dis)use of independent institutions from Rama and withdrawal from the
Bujar Leskaj

The Global Leader declared today that he will not impose the 800 kilowatt-hour bandage on the Albanians, after which the energy was almost quintupled at home.

The media had days explaining the increased expenses for every Albanian family with the placement of the bandage, beyond the lies of government propaganda that only 4 percent of our families would be affected.

Dhe kryetari i sektit qeverisës ndjeu indinjatën e revoltën popullore që po rritej e zmadhohej si një det i qetë përpara furtunës, me afrimin e 1 tetorit të vendosjes së fashës. Dhe io trembur, u zbyth, njësoj si në nëntor 2014, kur përpara protestave të gjera popullore, tërhoqi vendimin për demontimin e armëve kimike siriane në Shqipëri.

Ngrejmë pyetjen: ku vajti vendimi i vetëm një javë më parë, më datë 24 shtator, i një institucioni, me letra, të pavarur nga qeveria, si Enti Rregullator ite Energjisë(ERE), për rritjen e çmimit të kilovat-orës në 42 lekë, pas 800 kWh të harxhuar? Ku përfunduan pavarësia, imazhi dhe dinjiteti i këtij institucioni, mbajtja e të cilit u kushton shqiptarëve rreth 1 milion euro në vit?

Rama kështu vepron me të gjitha institucionet e pavarura, madje edhe me ato kushtetuese. I shpërdoron dhe keqtrajton, duke ua humbur identitetin. I bën të pagoja, të frikësuara, edhe pse vetë ka frikë, si djalli nga temjani, nga protestat popullore. I shndërron në kukulla dhe marioneta të tij, duke nëpërkëmbur interesat e ligjshme të qytetarëve të këtij vendi. Shqiptarët paguajnë që ERE t’i mbrojë, dhe jo të kthehet në një noter të dëshirave të Ramës!

Të njëjtin fat kanë pësuar institucione, sërisht në letër të pavarura, si AMA, Autoriteti i Konkurrencës, etj. Për fat të keq, ky transformim e përçudnim po ndodh edhe me deputetët e shumicës në Kuvend, të rehatuar me hir dhe pahir, në pozicione kukullash dhe marionetash.

Të vjen keq kur sheh deputetë të Partisë Socialiste, me integritet dhe profil të spikatur shoqëror e profesional, të kthyer në të pagojë dhe inertë, përballë dëshirave dhe kapriçiove të çmendura të Liderit Global.

Sikurse ishte ajo e “Një instalacioni me strukturë druri në oborrin e brendshëm të Kryeministrisë, Parku “Eden””, sipas titullit të tenderit të hapur në fillim të shtatorit nga Fondi Shqiptar i Zhvillimit, i cili do t’u kushtojë taksapaguesve shqiptarë 431 milionë lekë ose plot 3.7 milionë euro!.

Edhe për këtë zullum, Kryetari i sektit qeverises u zmbraps njëlloj si sot me fashën e energjisë. I zënë me presh në duar, duke shpenzuar për kapriçio estetike 3.7 milionë euro, pa asnjë përfitim real për funksionet dhe detyrat e Këshillit të Ministrave, iu tremb detit të indinjatës popullore.

Dhe Rama sërisht u zbyth edhe këtu, duke futur shpejt e shpejt në projekt mbulimin e tarracës së Kryeministrisë me panele diellore, për ta shitur projektin si gjoja fitimprurës, brenda 20 viteve të ardhshme(?!).

But who does these pirouettes anymore? Albanians are already clear about the nature of this pehlivan, who behaves like the undeclared nine-year-old king of Albania, moreover, naked in the eyes of his own citizens. Very soon, the day will come when the citizens will put him where he deserves, after the violence and mischief done, in the dock for corruption and waste of public property and the money of the taxpayers of this country.

Lajmet e fundit nga