LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

The essence of the Ukrainian war is regime change in Russia

2022-09-27 08:28:00, Opinione Tucker Carlson

The essence of the Ukrainian war is regime change in Russia

This week marks 7 months since the start of the war in Ukraine. On the day the war began, February 24, two things were more than evident. First, there was no way the Ukrainian army could achieve a decisive military victory over Russia. And the reason was simple. Russia is too big, Ukraine too small.

The Russian army is many times larger than the Ukrainian one. Moreover, it has nuclear weapons. Russia itself is the country with the largest area in the world. It has a relatively large economy for its region, and a population of 145 million. Ukraine has a population of about 40 million.

Ajo është vendi më i varfër në Evropë. Të ardhurat vjetor për frymë, janë më të ulëta se ato të Shqipërisë. Pra duke parë të dhënat bazë, ishte menjëherë e qartë se nëse donte të mbetej një vend sovran, dhe natyrisht këtë e donim të gjithë ne në Perëndim, Kievi duhej të arrinte një lloj kompromisi me Moskën.

E dyta, kjo luftë do të ishte shumë shkatërruese. Pasi nuk do të goditej vetëm Ukraina, por e gjithë ekonomia perëndimore, përfshirë ekonominë amerikane. Energjia ruse ushqen Evropën. Një recesion në Gjermani, ishte e sigurt se do të nxiste një recesion edhe këtu në SHBA.

Ndaj sa më gjatë të vazhdojë kjo luftë, aq më të varfër do të jenë të gjithë, me përjashtim ndoshta të Vladimir Putinit. Ne po shkatërrojmë gjëra që janë shumë të vështira për t’u rindërtuar. Edhe kjo ishte shumë e qartë që në ditën e parë të luftës. Por në atë kohë nuk ju lejuan që ta thoni me zë të lartë.

Kushdo që e bënte denoncohej si një spiun i rusëve. Por ishte e vërtetë, dhe ukrainasit me siguri që e kuptuan atë. Sipas një burimit të kontaktuar nga revista “Foreign Policy”, në prill negociatorët nga qeveritë e Rusisë dhe Ukrainës u takuan fshehurazi dhe “dukej se kishin rënë dakord paraprakisht për skicën e një marrëveshjeje të përkohshme të negociuar për t’i dhënë fund luftës”. 

Kushtet e marrëveshjes ishin të thjeshta. Rusia do të tërhiqte trupat e saj nga Ukraina. Ukraina do të premtonte se nuk do të anëtarësohej në NATO. Secila palë do të merrte atëqë donte, dhe pakti mund të kishte funksionuar. Por administrata e Xho Bajden e kundërshtoi me vendosmëri këtë zgjidhje.

The essence of the Ukrainian war is regime change in Russia

Këshilltarët e tij nuk donin vetëm që rusët të largoheshin nga Ukraina. Ata dëshironinnjë luftë totale për ndryshimin e regjimit në Moskë, me sa duket për t’u hakmarrë ndaj zgjedhjes së Donald Trump, gjë që sipas tyre kisht ndodhur për shkak të ndërhyrjes së Putin në zgjedhje.

Ndaj ata ishin të gatshëm të luftonin deri në ukrainasin e fundit për ta arritur atë synim. Më 9 prill, Shtëpia e Bardhë dërgoi në Kiev kryeministrin britanik Boris Xhonson. Sipas mediave ukrainase, Xhonson i komunikoi dy mesazhe qeverisë së Zelenskit:”E para që Putin është një kriminel lufte. Se ndaj tij duhet të ushtrohet presion, dhe jo të negociohet. E dyta që nëse Ukraina është gati të nënshkruajë disa marrëveshje për garancitë me Putinin, Perëndimi nuk është dakord”.

Pra, Amerika dhe Britania e Madhe kërkuan luftë totale kundër Rusinë, një luftë për ndryshimin e regjimit në Moskë. Të gjendur midis, ukrainasit nuk kishin zgjidhje tjetër veçse të pranonin. Kështu, ditë më vonë, u prishën negociatat e paqes.

Kjo ngjarje ishte praktikisht e pa raportuar nga mediat atë kohë, por ishte në fakt pika e kthesës në luftën në Ukrainë. Këtë javë, presidenti ukrainas Zelenski dha një intervistë për gazetën e majtë britanike “The Guardian”. Ndër të tjera ai bëri thirrje që Shtetet e Bashkuara të godasin Vladimir Putinin.

Një ditë më vonë Putin tha se paralajmërimi i tij për përdorimin e armëve bërthamore “nuk është një bllof”. Në kundërpërgjigje, qeveria e Ukrainës bëri thirrje për një sulm të menjëhershëm bërthamor ndaj Rusisë, një sulm që pa diskutim do të sillte shkatërrimin e menjëhershëm të Nju Jorkut, Uashingtonit, Los Anxhelosit, me vdekjen e dhjetëra miliona amerikanëve.

Sensible people never talk like that. If the Biden administration wants to end the war and impose a negotiated peace, the moment is right now, before too many people die. But she has no intention of doing so.

On the contrary, it is speeding in the opposite direction and doing everything it can to bring the West to the brink of destruction.

During the speech at the UN, Biden accused Russia, not Ukraine, of overt nuclear threats. He did not say a word about America's responsibility. Because we are funding this war. We could end it. But Biden is choosing not to.

Translated and adapted by CNA.al

Lajmet e fundit nga