LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Moscow is advancing with its policies in the Balkans: It's time to stop it

2022-09-26 13:57:00, Opinione Agim Nesho

Moscow is advancing with its policies in the Balkans: It's time to stop it

The agreement signed between Serbia and Russia in the field of foreign policy, during the proceedings of the General Debate at the UN General Assembly, was a blow to

serious for Western politics, at a time of crisis that is deepening day by day with Putin's threats to use nuclear weapons if Russia's interests require such a thing. This agreement was a blow to the policy of the United States of America and President Biden, who in his speech called on the countries of the world to unite against an eminent danger that seeks to destroy the functioning of the international order based on law

dhe institucione dhe krijimin e një rendi të bazuar në përdorimin e forcës dhe ndarjen e zonave të influencës midis fuqive të mëdha. Ky veprim i Aleksandër Vucic të Serbisë, një vendi kandidat dhe negociator për tu pranuar në BE, ka tronditur naivët e politikës amerikane, ata që entuziazmohen nga lobistët dhe aktorët që duan të luajnë një rol në Ballkan, pa e ditur se me kë kanë të bëjnë; ka acaruar ligjvënësit europianë dhe raporterët e BE-së që ndjehen të keqpërdorur në vlerësimet e tyre; ka tronditur vasalët dhe argatët politikë të Vuçiç që sillen si prostituta politike në projektet e tij ballkanike, si ndryshimi i kufijve dhe Ballkani i Hapur, për të ruajtur pushtetet e tyre autokratikë.

Të vetmit që nuk u surprizuan nga kjo marrëveshje ishin opinioni publik në Ballkan, opozitat demokratike ballkanike që gjithmonë kanë parashtruar rrezikun që po i vjen Ballkanit nga nacionalizmi i ri serb dhe regjimet kleptokratike dhe autoritare të Ballkanit që bashkëpunojnë me Vuçië për të ashtuquajturën paqe dhe stabilitet ballkanik.

Por fatkeqësisht zërit qytetar dhe kërkesave të opozitës për rivendosjen e rendit demokratik në Ballkan, si bazë e funksionimit të shtetit ligjor, burokratët e perëndimit i janë përgjigjur në heshtje, duke justifikuar status-quo dhe protagonizmin e tyre se duhet përkrahur Serbia, duke harruar se me veprimet e saj Serbia ishte vetëm një satelit i Rusisë dhe i kishte hapur kësaj të fundit dyert e Ballkanit për të shtrirë ambiciet e saj revizioniste.

Në takimin e tij të fundit me ambasadorët e vendeve të akredituara në Moskë, Putini çmoi politikën e jashtme të Serbisë, madje përkrahu dhe politikën e saj të paangazhuar, duke e ditur mirë që politikat e saj të ‘paangazhuara’ ishin kundër BE-së, Perëndimit dhe për krijimin e zonave të reja të influencës në zemër të kontinentit europian.

Projekti Rama-Vuçiç i Ballkanit të Hapur është një projekt anti-europian, që e afron Ballkanin Perëndimor më shumë me influencën ruse. Vetëm mediokrit, naivët dhe ata që pëlqejnë shpjegimet e lobistëve të paguar mund të besojnë se Ballkani i Hapur është një iniciativë komplementare e Procesit të Berlinit dhe Tregut të Përbashkët Rajonal.

Ballkani i Hapur është një iniciativë që i shërben dominimit serb në rajon, i kontrolluar nga Rusia, që kërkon prishjen e kordonit të sigurisë europiane në Ballkan dhe prishjen e perspektivës europianiste të vendeve të rajonit.

Marrëveshja e fundit politike midis Moskës dhe Beogradit zbeh të gjitha pritshmëritë që Vuçiç dhe klika e tij mund të bëhen pjesë e vendeve perëndimore. Perëndimi duhet të heqë dorë sa më

shpejt nga ideja se Vuçiç-Rama janë agjentët e ndryshimit dhe stabilitetit në rajon. Ata u rritën dhe u përkëdhelën si të zgjedhurit e Perëndimit dhe përfunduan si argatët dhe vasalët e autokratëve të Europës, Putin e Erdogan. Qëllimet e tyre mbeten pushtetet e korruptuara dhe jo ambiciet e popujve për t’ju bashkuar Europës.

The time has come for the West not to waste time with suggestions and proposals about what we should do. Moscow has advanced in its positions in the Western Balkans, not only with projects but also with a governance structure of the Putin model.

We must join the West in this action as our Western future is put at risk. It is the people who must decide their own destinies.

Lajmet e fundit nga