LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Portreti i Gustav Klimt shitet për 30 milionë euro në një ankand në Vjenë

2024-04-25 09:23:00, Kulturë CNA

Portreti i Gustav Klimt  shitet për 30 milionë euro në një

Një portret i një gruaje të re nga Gustav Klimt, i cili besohej prej kohësh se ishte i humbur, u shit në një ankand në Vjenë për 30 milionë euro.

Artisti modernist austriak filloi punën për “Portretin e Fraulein Lieser” në vitin 1917, një vit para se të vdiste dhe është një nga veprat e tij të fundit.

Ofertimi filloi me 28 milionë euro dhe çmimi i shitjes ishte në fundin e një diapazoni të pritshëm prej 30 milionë-50 milionë euro.

Piktura i shkoi një ofertuesi nga Hong Kongu, i cili nuk u identifikua. Shtëpia e ankandeve "Im Kinsky" tha se "një pikturë e rrallë, rëndësi artistike dhe vlerë nuk ka qenë e disponueshme në tregun e artit në Evropën Qendrore për dekada".

Shtëpia e ankandeve thotë se nuk ka asnjë provë që piktura ishte konfiskuar atëherë, por gjithashtu nuk ka asnjë provë që nuk ishte konfiskuar. Ajo përfundoi me pronarët aktualë përmes tre trashëgimive të njëpasnjëshme.

Në funksion të pasigurisë, u hartua një marrëveshje me pronarët aktualë dhe trashëgimtarët e Liesers për të vazhduar me shitjen sipas Parimeve të Uashingtonit, të cilat u hartuan në 1998 për të ndihmuar në zgjidhjen e çështjeve që lidhen me kthimin e artit të konfiskuar nga nazistët.

Shtëpia e ankandeve tha se ishte shumë e kënaqur me rezultatin e së mërkurës – edhe nëse zbehet me shifrat e qershorit të kaluar, pasi vepra e fundit e Klimt "Dame mit Fächer" ("Zonja me një tifoz") theu rekordin evropian të ankandit duke u shitur për 74 milionë £ ( 86 milionë euro) në Sotheby's në Londër./CNA

 

Lajmet e fundit nga