LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Tendera nga institucioni ku ka punuar/ Zbardhet skema, Lefter Gështenja, miliarda nga Rilindja

18 Gusht 2022, 13:48, Denoncim CNA

Tendera nga institucioni ku ka punuar/ Zbardhet skema, Lefter Gështenja,

“Civil Cons”, është kompania e themeluar në vitin 2018, më të cilën deputeti i Partisë Demokratike, Lefter Gështenja, ka marrë qindra miliona lekë tendera nga institucione të ndryshme shtetërore.

E njëjta kompani ka marrë tendera nga institucioni ku ka punuar Gështenja, nga Autoriteti Rrugor Shqiptar.

Gjatë kohës kur Gështenja pretendon se e ka shitur këtë kompani, por që të gjitha faktet tregojnë se kemi të bëjmë me një shitje fiktive, “Civil Cons” ka marrë tendera rregullisht nga ARRSH.

Tenderat janë marrë gjatë periudhës 2021-2022.

Njëri tender me vlerë 900 000 lekë të rinj është marrë katër ditë para zgjedhjeve parlamentare të vitit 2021, ndërsa tjetri tender me vlerë 760 645 lekë të rinj është marrë katër muaj pasi Lefter Gështenja është zgjedhur deputet.

Ndërsa tre tendera të tjerë janë marrë në fillim të këtij viti.

Tendera nga institucioni ku ka punuar/ Zbardhet skema, Lefter Gështenja,

Tendera janë marrë edhe nga Ministritë, si ajo e Mbrojtjes apo e Turizmit.

Dy tendera janë marrë nga Ministria e Mbrojtjes në vitin 2020 dhe një tender nga Ministria e Turizmit në vitin 2021.

Tendera nga institucioni ku ka punuar/ Zbardhet skema, Lefter Gështenja,

Si i fshehu gjurmët e kompanisë Gështenja

Tendera nga institucioni ku ka punuar/ Zbardhet skema, Lefter Gështenja,

Janë 35 tendera me vlerë mbi 1 miliard lekë që i janë dhënë kompanisë “Civil Cons”.

Bëhet fjalë për përfitimet që Lefter Gështenja, deputeti i Lulzim Bashës, ka marrë në gati dy vite nga Rilindja.

Po para se të bëhej deputet, ashtu siç CNA.al ka raportuar më herët, ai është kujdesur të zhdukë gjurmët e kompanisë.

Madje të mos e deklarojë as si biznes në deklaratën fillestare të vitit 2021, që deputetët dorëzojnë para marrjes së detyrës.

Fillimisht aksionet e biznesit kanë kaluar në duar të bashkëshortes si formë dhurate dhe me tej kompania ka përfunduar në duar të personave të tretë, duke u shitur.

Një kompani si "Civil Cons" që ka marrë tendera me vlerë mbi 1 miliard lekë është shitur për 100 000 lekë të vjetër.

E gjithë kjo skemë ngre pikëpyetje për shitje fiktive dhe pas kësaj kompanie që ende merr tendera nga Rilindja siç ndodh në rastin e ARRSH-së, dyshohet se qëndron Lefter Gështenja./CNA.al

Lajmet e fundit nga