LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Inceneratori i Elbasanit, nuk përpunon mbetjet/ Si po helmohen dita ditës qytetarët

22 Prill 2023, 15:14, Denoncim CNA

Inceneratori i Elbasanit, nuk përpunon mbetjet/ Si po helmohen dita

Ndonëse është ndërtuar inceneratori, në Elbasan plehrat vijojnë të mos përpunohen, por digjen buzë lumit Shkumbin.

Djegia e plehrave është një nga problemet që hasin qytetarët e Elbasanit, të cilët po “helmohen” dita ditës.

Këtë shqetësim e ka ngritur ditën e sotme edhe kandidati i koalicionit “Bashkë Fitojmë”, Luçiano Boçi, në një takim që ka mbajtur me qytetarët.

"Paguajmë 52 mijë lekë për ton për plehra që digjen dhe prodhojnë helm për ne. Paguajmë helmin tonë, paguajmë hapur fare vdekjen tonë. Po. Fjalë e rëndë dramatike, tragjike që s'duhet të qëndrojë në gojën e një personi që kërkon të ndërtojë një imazh, një vizion, por pa e thënë të vërtetën si do e shërojë këtë gjë dhe duhet të mbajë një qëndrim. Ka ringjallur një mjerim total të Elbasanit në mënyrë të heshtur, më përpara helmin e preknin në parvazet e dritareve dhe të ballkoneve. Tek vija e kuqe e këmishës së bardhë që varesh në telin e tharjes, ndërsa sot nuk e shohim helmin, por shohim vetëm pasojën”, theksoi Boçi./ CNA.al

Lajmet e fundit nga