LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Shtyhet sërish gjyqi për ish-ministrin/ Zbulohet kur do të mbahet seanca e radhës

24 Prill 2023, 09:51, Aktualitet CNA
Shtyhet sërish gjyqi për ish-ministrin/ Zbulohet kur do të mbahet
Fatmir Mediu, ish-ministri i Mbrojtjes

Shtyhet sërish seanca në GJKKO për gjykimin e ish-ministrit të Mbrojtjes, Fatmir Mediu.

Mësohet se seanca e radhës do të zhvillohet në datën 9 maj.

Shkak u bë kërkesa e prokurorisë pasi nuk ishte gati për të dhënë konkluzionet.

Avokatet e ish-ministrit kërkuan pushim të çështjes për efekt parashkrimi. Sipas tyre, kanë kaluar 12 vite nga fakti penal, ndaj sipas tyre Mediu nuk mund të merret i pandehur.

GJKKO ka pranuar gjykimin e shkurtuar. Kujtojmë se SPAK-u e akuzon atë për “shpërdorim detyre” në dy raste, të parashikuar nga nenet 248 e 25 të Kodit Penal dhe nenet 70/2 e 2 të Kodit Penal Ushtarak./ CNA.al

Lajmet e fundit nga