LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Përmbytjet në Shkodër/ 1400 ha tokë të përmbytura dhe 15 banesa të rrethuara nga uji

23 Janar 2023, 09:23, Aktualitet CNA

Përmbytjet në Shkodër/ 1400 ha tokë të përmbytura

Në Bashkinë Shkodër, situata vijon të mbetet problematike për shkak të reshjeve të shumta dhe situatës meteorologjike gjatë ditëve të fundit në vend.

Këtë të hënë niveli i lumit Drin (hidrometri ura e Bahçallëkut) shënon kuotën 5.85, ka rënie me 45 cm me orën 18.00 të datës 22.01.2023 (kuota max 7.50 m).

Niveli i Liqenit (hidrometri ura e Bunës) shënon 8.40 m, ka rënie prej 10 cm me orën 18.00 të datës 22.01.2023 (kuota max 8.70 m).

Sipërfaqja totale e përmbytur në Bashkinë Shkodër është 1400 Ha, e rritur me 60 Ha me orën 18.00 të datës 22.01.2023.

Njësia Administrative Ana e Malit, 1300 Ha e përmbytur.

Rruga e Obotit ka prezencë uji 65 cm, ka rënie me 15cm me orën 18.00 të datës 22.01.2023.

Ujësjellësi Oblika 1 është jashtë funksionit.

Ka prezencë uji në oborre në 15 banesa të fshatit Obot, nga 30 banesa që ishin në orën 18.00 të ditës së djeshme.

Në rrugën e Obotit po operojnë dy mjete të kalueshmërisë së lartë së bashku me 7 forca të ushtrisë.

Njësia Administrative Dajç, 100 Ha tokë bujqësore.

Në vendin e quajtur Urrelat e Shirqit, rruga Shirq-Darragjat ka prezencë uji në rrugë 30 cm, për momentin rruga është e pakalueshme me mjete, ka rënie të nivelit prej 40 cm.

Grupet e EC të Bashkisë Shkodër janë në monitorim të vazhdueshëm të situatës./CNA.al

Lajmet e fundit nga