LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

“Ligji i Ramës”/ Bardhi: Nesër në Kuvend s’do të votojmë pagat për Kushtetuesen

20 Shtator 2023, 16:42, Aktualitet CNA

“Ligji i Ramës”/ Bardhi: Nesër në Kuvend  s’do

Deputeti Gazment Bardhi pas mbledhjes së Konferencës së Kryetarëve tha se rritja e pagave të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese është një pazar i qartë mes Gjykatës Kushtetuese dhe qeverisë.

Sipas tij ligji për rritjen e pagave nuk ka lidhje me reformën në drejtësi.

“Çështja e dytë ka të bëjë me një ligj që çmenton kapjen e drejtësisë. Rritja e pagave të anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese është një pazar i qartë mes Gjykatës Kushtetuese dhe qeverisë. Propozimi i Edi Ramës për gjykatën Kushtetuese vjen si një pazar mes gjykatës kushtetuese dhe qeverisë. Ata i dërguan kërkesë qeverisë për rritjen e pagave dhe pse çdo çështje financiare duhet të paraqitet në Kuvend. Kërkesa do duhet të paraqitet në Kuvend. Cilido që mashtron opinionin publik, që rritja e pagave do të forconte Kushtetuesen, është vetëm një kapje e gjykatës. Ligji i prezantuar për në Kuvend dhe do të marrë votën kundër të opozitës nesër, është ligj që tregon kapjen e Gjykatës Kushtetuese nga qeveria. Ky ligj nuk ka lidhje me reformën në drejtësi.”, tha Bardhi./ CNA

Lajmet e fundit nga