LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nis protesta për Lear Kurtin/ Qytetarët mblidhen para Ministrisë së Brendshme

21 Tetor 2022, 20:07, Aktualitet CNA
Nis protesta për Lear Kurtin/ Qytetarët mblidhen para Ministrisë
Foto nga protesta

Vetëm pak minuta më parë ka nisur protesta para Ministrisë së Brendshme për vdekjen e Lear Kurtit, të riut që u shoqërua nga policia.

Dhjetëra qytetarë janë mbledhur para Ministrisë së Brendshme për të kërkuar të zbardhet e vërteta për Lear Kurtin.

Ata e kanë cilësuar vdekjen e Lear Kurtit si vrasje nga policia. Kjo protestë ka marrë edhe mbështetjen e Partisë Demokratike.

Ndërkohë, kryeministri Edi Rama tha sot nga Elbasani se rasti i Lear Kurtit po keqpërdoret për të nxjerrë njerëzit në rrugë si në rastin e Klodian Rashës.

Rama pretendon se veprimet e policisë kanë qenë korrekte dhe dinjitoze, çka sipas tij e ka treguar edhe eskpertiza mjeko-ligjore.

Kujtojmë se për këtë ngjarje janë pezulluar nga detyra punonjësit e policisë që shoqëruan Lear Kurtin, i cili ndërroi jetë pas shoqërimit në komisariat./ B.A. – CNA.al

Lajmet e fundit nga