LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Nesër mblidhet Këshilli i Mandateve/ Avokati i Arben Ahmetajt do jetë prezent

10 Korrik 2023, 16:04, Aktualitet CNA
Nesër mblidhet Këshilli i Mandateve/ Avokati i Arben Ahmetajt do
Ish-zv.kryeministri Arben Ahmetaj

Ditën e nesërme do të mblidhet Këshilli i Mandateve dhe Imuniteteve për të shqyrtuar kërkesën e SPAK-ut, për të hequr imunitetin e deputetit Arben Ahmetaj.

Në këtë mbledhje do të jetë prezent avokati i Arben Ahmetajt, Henrik Ligori

Këtë e ka konfirmuar për mediat avokati i Ahmetajt.

Kujtojmë se SPAK kërkoi të hiqet imuniteti i Arben Ahmetajt për arrestimin e tij.

Kjo, pasi Prokuroria e Posaçme ka akuzuar Ahmetajn për veprat penale: “Refuzimi për deklarimin, mosdeklarimi, fshehja ose deklarimi i rremë i pasurive, interesave private të personave të zgjedhur dhe nëpunësve publikë ose i çdo personi tjetër që ka detyrimin ligjor për deklarim”, “Korrupsionit pasiv të funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë”, “Korrupsioni aktiv i funksionarëve të lartë shtetërorë ose të zgjedhurve vendorë”, “Pastrimit të produkteve të veprës penale ose veprimtarisë kriminale”./ CNA.al

Lajmet e fundit nga