LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Ish të përndjekurit politikë përkujtojnë Martirët e Lirisë/ Apeli për qeverinë dhe opozitën

16 Nëntor 2022, 18:19, Aktualitet CNA
Ish të përndjekurit politikë përkujtojnë Martirët
Foto ilustruese

Ish të përndjekurit politik kanë zhvilluar sot një ceremony nderimi dhe përkujtimit për Martirët e Lirisë.

Në këtë ceremoni u përkujtuan veprat e intelektualëve të vrarë gjatë periudhës së komunizimit.

Ndër të tjera ata kërkuan nga qeveria të mos mbajë peng dhënien e parcelës së kujtesës për intelektualët e vrarë në komunizëm.

Ndërkohë nuk kanë munguar as sugjerimet për opozitën nga ish të përndjekurit politik, të cilët kanë kërkuar që të përfshijnë në programet e tyre njohjet e krimeve të komunizmit.

Ish të përndjekurit politikë kanë bërë dhe një apel për ndërmarrjen e nismave ligjore në mbështetje të kësaj kategorie./ CNA.al

Lajmet e fundit nga