LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Bankat në e-Albania/ A do ta dijë shteti sa para kemi në llogari?

23 Nëntor 2022, 09:12, Aktualitet CNA

Bankat në e-Albania/ A do ta dijë shteti sa para kemi në llogari?

Në fillim të vitit që vjen bankat tregtare dhe Agjencia Kombëtare e Shoqërisë së Informacionit (AKSHI) pritet të nisin ndërveprimin midis portalit e-Albania dhe platformave bankare të internet banking. Kjo do të mundësojë kryerjen e pagesave të tarifave për shërbimet e ofruara nga e-Albania direkt nëpërmjet llogarive bankare.

Eksperti i IT, Said Duleviç thotë se shteti nuk mund të shikojë se sa para ka një person në llogarinë e tij, nëse bankat e nivelit të dytë do të kalojnë në platformën qeveritare, e-Albania.

Në emisionin “Good Morning Albanias” në "Euronews Albania", ai u shpreh se llogaria mund të shihet vetëm nëse dikush ka akses në të.

“Vetëm në rastin që ka akses te llogaria e bankës mendoj, sepse duke parë transaksionet, ai sheh vetëm lëvizjet e parave që janë bërë. Nuk sheh dot gjendjen aktuale të llogarisë tënde, sepse kjo do të kërkonte që ky person duhet të ketë numrin e llogarisë, duhet të ketë edhe password-in, duhet të ketë edhe aksesin 6-shifror që vjen të numri i telefonit.

Këtë mund ta bëjë vetëm banka mendoj, por bankat kanë një lloj sigurie, që nëse dalin informacionet sekrete që kanë ato, do t’i prishej komplet imazhi dhe asnjë bankë nuk do ta donte këtë”, theksoi ai.

Lajmet e fundit nga