LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Situata nga përmbytjet/ Ministria e Mbrojtjes: Në Shkodër s’ka prani uji në banesa, ja të dhënat për Lezhën

22 Nëntor 2022, 19:06, Aktualitet CNA
Situata nga përmbytjet/ Ministria e Mbrojtjes: Në Shkodër
Foto ilustruese

Qendra Kombëtare Operacionale e Emergjencave Civile në AKMC ka dhënë informacionet e fundit në lidhje me situatën nga zonat e prekura nga përmbytjet.

Sipas  të dhënave ka patur patur reshje me intensitet të ulët herë pas here, të cilat nuk kanë ndikuar në përkeqësimin e situatës.

Në qarkun e Shkodrës nuk ka prani uji në asnjë banesë. Si pasojë banorët janë kthyer në shtëpitë e tyre, duke ulur numrin e evakuimeve. Ndërsa në Lezhë ka prani uji në 4 banesa.

Forcat e emergjencave civile janë në gatishmëri dhe të ndihmë të banorëve, duke shpërndarë edhe ndihma humanitare. Janë shpërndarë 450 pako ushqimore për bashkitë Pukë, Vau i Dejës dhe Lezhë.

Aktualisht niveli i të gjithë lumenjve është në kuota nën nivelin kritik. Por situata do të monitorohet pa ndërprerje edhe në orët në vijim.

Akset rrugore në të gjithë vendin paraqiten përgjithësisht të lira për qarkullimin e automjeteve.

Forcat e Armatosura, Policia e Shtetit, punonjësit e pushteti vendor si dhe shërbimi mjekësor do të qëndrojnë në terren edhe përgjatë orëve në vijim për çdo nevojë të qytetarëve./ CNA.al

Lajmet e fundit nga