LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

"WhatsApp", me një funksion të ri në shërbim të bizneseve dhe klientëve

21 Maj 2022, 13:25, Tech CNA
"WhatsApp", me një funksion të ri në shërbim

“WhatsApp” po lançon një shërbim të ri për bizneset për të komunikuar drejtpërdrejt me klientët e tyre. Sistemi i mesazheve është një nga disa platforma ku “Meta” ka lançuar më shumë funksione të fokusuara në blerje. Softueri i bazuar në renë kompjuterike që u mundëson aplikacioneve të komunikojnë me njëri-tjetrin, do të hapë “WhatsApp”-in për më shumë biznese dhe do të jetë falas për firmat më të vogla.

Shefi ekzekutiv i “Meta”-s, Mark Zuckerberg, tha se zhvillimi do të ndihmojë kompanitë të personalizojnë përvojën e tyre. ?Përvojat më të mira të biznesit i takojnë njerëzit aty ku janë?, tha ai në shpalljen e shërbimit të ri.

“Tashmë më shumë se një miliard përdorues lidhen me një llogari biznesi në shërbimet tona të mesazheve çdo javë. Ata po kërkojnë ndihmë për të gjetur produkte dhe shërbime dhe për të blerë çdo gjë, nga artikujt e biletave të mëdha deri te mallrat e përditshme. Shërbimi përdor një API (ndërfaqe programimi aplikacioni) – softuer që lejon dy aplikacione të bisedojnë me njëri-tjetrin.

Në këtë rast, do t’u mundësonte klientëve të klikojnë, për shembull, “shërbimi i klientit” në një faqe interneti të kompanisë për të nisur një bisedë “WhatsApp”-i.

Bizneset do të jenë në gjendje të ndërtojnë një panel të personalizuar për të biseduar me blerësit dhe për të ofruar shërbime ndaj klientit më lehtë. API do t’i lejojë bizneset të angazhohen në biseda të shërbimit të klientit në shërbim, i cili gjeneron të ardhura për “Meta”-n.

Duke tarifuar në bazë të një mesazhi, është një nga mënyrat kryesore që “WhatsApp” zakonisht mund të fitojë para. Dhjetëra-mijëra biznese janë ngritur më parë në versionin jo-cloud, duke përfshirë Vodafone, BMW dhe KLM.

“Meta”, e cila bleu “WhatsApp”-in për 19 miliardë dollarë në 2014-ën, tha se bizneset nuk do të jenë në gjendje t’u dërgojnë mesazhe njerëzve në “WhatsApp” nëse nuk kishin kërkuar kontakt.

“WhatsApp” tha gjithashtu se po planifikonte të ofronte veçori opsionale me pagesë si pjesë e një shërbimi të ri premium.

Këto veçori, të cilat aktualisht janë duke u zhvilluar, do të përfshijnë menaxhimin e bisedave në deri në 10 pajisje dhe lidhjet klikoni në bisedë që bizneset mund të ndajnë me klientët./ CNA.al

Lajmet e fundit nga