LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

”Jeta në Mars nuk do të jetë luksoze”/ Elon Musk zbulon planet

19 Prill 2022, 15:59, Tech CNA

Kolonizimi i Marsit nuk do të jetë për njerëzit me ?zemër të dobët?, sipas CEO të SpaceX, Elon Musk.

?Është shumë e rëndësishme të theksohet se Marsi, veçanërisht në fillim, nuk do të jetë luksoz?, tha Musk në një intervistë me Chris Anderson, kreu i konferencave TED. ?Do të jetë punë e rrezikshme, e ngushtë, e vështirë?.

Miliarderi krahasoi përpjekjet e rekrutimit për Marsin me një reklamë të viteve 1900 për një ekspeditë në Antarktidë me eksploruesin Ernest Shackleton.

Të jetosh në Mars, një planet me një temperaturë mesatare prej -80 gradë Fahrenheit, do të ishte shumë më e vështirë sesa të jetosh në Antarktidë, një rajon me një temperaturë mesatare prej -70 gradë Fahrenheit.

Marsi ka një sipërfaqe shkëmbore, të mbushur me vullkane dhe kanione. Planeti gjithashtu ka rreth një të tretën e gravitetit të Tokës dhe një atmosferë më të hollë që nuk i lë njerëzit të marrin frymë lirisht. Insajderi raportoi më parë se një njeri pa pajisje speciale do të vdiste brenda pak minutash në planet për shkak të presionit të ulët atmosferik të Marsit.

Musk dëshiron të ndërtojë një qytet të madh në Mars. Në vitin 2019, miliarderi vlerësoi se do të duheshin një milion ton ngarkesë për të ndërtuar një qytet të vetë-qëndrueshëm në planet një proces që do të kushtonte diku nga 100 miliardë deri në 10 trilion dollar, tha Musk.

Miliarderi i tha Andersonit se ai shpreson që njerëzit që do të kolonizojnë Marsin do të shfrytëzojnë mundësinë për të “rimenduar shoqërinë”.

Unë mendoj se kjo është e rëndësishme për të maksimizuar jetëgjatësinë e mundshme për njerëzimin ose ndërgjegjen,” i tha Musk Anderson. “Qytetërimit njerëzor mund të marrë fund për arsye të jashtme si një meteor gjigant ose super vullkane ose ndryshime ekstreme klimatike ose Lufta e Tretë Botërore.”

Njeriu më i pasur në botë i tha Anderson se SpaceX do të përcaktonte një pikë çmimi për biletat në raketat e ardhshme për në Mars që do të ishte relativisht e përballueshme për shumicën e njerëzve, duke përmendur një çmim hipotetik të biletës prej 100,000 dollarë.

Kompania e Musk, SpaceX, planifikon të ndërtojë qytetin e vetë-qëndrueshëm në dekadat e ardhshme. Megjithatë, miliarderi i tha Andersonit se ai parashikon se do të jetë “i vdekur prej kohësh” përpara se ëndrra e tij të bëhet realitet.

Në vitin 2020, Musk tha se shpresonte të ndërtonte 1000 Starships gjatë 10 viteve dhe planifikoi të dërgonte 1 milion njerëz në Mars deri në vitin 2050 . Ai ka thënë gjithashtu se njeriu i parë në Mars mund të zbresë në vitin 2029.

CEO i SpaceX i tha Anderson se ai parashikon që kompania hapësinore mund të ketë lëshimin e saj të parë orbital për Starship “brenda disa muajsh”, në pritje të miratimit rregullator.

?Suksesi nuk është i garantuar, por ekzaltimi sigurisht që është?, tha Musk./ CNA.al

Lajmet e fundit nga