LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

FOTOT-Kjo është taksia e parë fluturuese në botë me katër vende

22 Mars 2022, 08:04, Tech CNA
FOTOT-Kjo është taksia e parë fluturuese në botë me

Kjo është taksia e parë fluturuese me katër vende në botë dhe është zbuluar nga  një kompani inxhinierike sllovake. Taksia do të jetë e gatshme për përdorim vetëm pas 5 vitesh.

?AM NEXT i AeroMobil?, i cili është modeli i dytë i mjetit gjysmë makinë, gjysmë avion është planifikuar të nisë në vitin 2027.

Është në gjendje të transformohet në të dyja mënyrat në më pak se tre minuta.

Firma shpreson se shërbimi i saj ajror do t’u kursejë udhëtarëve kohë ‘të konsiderueshme’ kur udhëtojnë distanca prej 100 deri në 500 milje midis qyteteve të mëdha.

Nuk janë dhënë ende detaje mbi koston e taksisë fluturuese apo çmimet që do të paguajë një udhëtarë nëse udhëton me taksinë fluturuese./CNA.al

Lajmet e fundit nga