LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

21 vjeçari prodhon pajisjen që prodhon energji nga ecja/ Furnizon 150 shtëpi dhe 15 shkolla

20 Mars 2022, 18:31, Tech CNA
21 vjeçari prodhon pajisjen që prodhon energji nga ecja/ Furnizon

Në një kohë që na thuhet se çdo kË energji është i rëndësishëm,  Jeremiah Thoronka, student nga Sierra Leone, ka menduar një metodë interesante sesi hapat gjatë ecjes t?i shndërroj në energji elektrike

21-vjeçari ka prodhuar një pajisje që vendoset nën rrugë, e që përdoret me nxehtësi kurse vibrimet krijohen nga këmbësorët dhe mjetet motorike.

Në Sierra Leone, vetëm 26 për qind e popullatës kanë energji elektrike.

?Familjet duhet të mbështeten në dru dhe gjeneratorë të lirë. Është e mundur të mësohet në dritën e qirinjve, por shpesh edhe kjo shkakton problem të madh?, tha ai.

Kompaninë Optim Energy e themeloi kur ishte vetëm 17-vjeç. Gjatë projektit pilot, dy pajisjet e tij kanë qenë të mjaftueshme që 150 shtëpi dhe 15 shkolla të kenë energji elektrike.

Thoronka vitin e kaluar fitoi çmimin prestigjioz Global Student Prize ? duke fituar 100 mijë dollarë. Këto para synon t?i përdor për 100 mijë njerëz që të kenë energji elektrike deri më 2030./ CNA.al

 

Lajmet e fundit nga