LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Gjiganti i teknologjisë merr masa për të kufizuar lundrimin e adoleshentëve në rrjetet sociale

18 Mars 2022, 10:19, Tech CNA
Gjiganti i teknologjisë merr masa për të kufizuar lundrimin e

Pajisjet e reja do t’u lejojnë prindërve të ndalojnë adoleshentët të kenë akses në lojëra dhe përvoja të papërshtatshme përmes kufjeve të realitetit virtual (VR) të Meta. Instagram-i në pronësi të Meta-s ka vendosur gjithashtu kontrolle të mëtejshme, planet për të cilat u zbuluan vitin e kaluar.

Kjo lëvizje vjen pasi qeveria e Mbretërisë së Bashkuar miraton ligje për të mbrojtur fëmijët në internet. BBC Neës ka raportuar më parë se një studiues i I kamufluar si adoleshent ishte në gjendje të hynte në klubet virtuale të striptizmit në një aplikacion popullor VR – jo i krijuar nga Meta – duke përdorur një kufje Quest.

Tani, Oculus po nxjerr mjete për:

Lejojimin e prindërve të kyçin aplikacione specifike drejtpërdrejt nga VR për të ndaluar adoleshentët t’i shikojnë ato.

Mundësinë për të bllokuar adoleshentët që të shkarkojnë ose blejnë aplikacione të papërshtatshme për moshën në Quest Store.

Lëshimin e një “Parrent Dashboard”, i aksesueshëm nga aplikacioni celular Oculus,  nëse të rriturit dhe adoleshenti bien dakord  të lejojë prindërit të lidhen me llogarinë e fëmijës së tyre.

Duke përdorur pultin, prindërit do të jenë në gjendje të:

-shikojnë të gjitha aplikacionet që përdor fëmija i tyre

-të njoftohet kur fëmija bën një blerje në VR

– të shohë se sa kohë po kalon fëmija në VR

-të kontrollojë i listën e miqve të fëmijës

Kontrollet e reja në Instagram dhe VR janë pjesë e asaj që Meta e quan “Qendra Familjare” .

Duke filluar në SHBA, dhe më pas globalisht në muajt e ardhshëm, këto do t’u lejojnë prindërve:

-Të shohin se sa kohë kalon fëmija e tyre në Instagram

-Të caktojnë orët gjatë të cilave fëmija mund të përdorë aplikacionin

– Të marrin përditësime se cilat llogari ndjekin dhe ndiqen./ CNA.al

Lajmet e fundit nga