LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Rusia po planifikon të bllokojë Instagram-in?

11 Mars 2022, 21:25, Tech CNA
Rusia po planifikon të bllokojë Instagram-in?

Rusia po përpiqet të bllokojë rrjetin social Instagram, pasi kompania e saj mëmë Meta, tha se do të lejonte thirrjet për dhunë kundër presidentit rus Vladimir Putin dhe ushtarëve rust ë përfshirë në agresionin ndaj Ukrainës.

Ata kanë kërkuar që Instagram të bllokohet të premten pas raportimeve të mediave për zbutjen e politikave kundër gjuhës së urrejtjes në lidhje me luftën.

Meta është gjithashtu kompania mëmë e Facebook, në të cilën qeveria ruse bllokoi aksesin javën e kaluar, dhe WhatsApp, një nga aplikacionet më të njohura të mesazheve në Rusi. Nuk është ende e qartë nëse WhatsApp do të jetë gjithashtu në shënjestër nga rregullatorët e qeverisë.

Goditja ndaj gjigantit të mediave sociale do të kufizojë më tej aksesin e shumicës së rusëve në informacionin e jashtëm mbi luftën, duke rritur ndikimin e mediave shtetërore./ CNA.al

Lajmet e fundit nga