LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Fotot-Volkswagen zbulon versionin e ri të makinës elektrike

11 Mars 2022, 15:33, Tech CNA
Fotot-Volkswagen zbulon versionin e ri të makinës elektrike

Prodhuesi gjerman i makinave Volkswagen më në fund ka zbuluar automjetin e tij tërësisht elektrik ID Buzz, një model modern i furgonit ikonik ‘hippy’ nga vitet 1960, i cili do të dalë në treg këtë vit.

I zbuluar në Hamburg të mërkurën, ID Buzz mund të mbajë pesë pasagjerë duke përfshirë shoferin.

Makina elektrike është bërë me materiale sintetike të ricikluara dhe pjesa e brendshme është plotësisht lëkurë.

Veçoritë autonome përfshijnë “Car2X”, i cili përdor sinjalet nga automjetet e tjera dhe infrastruktura e transportit për të dalluar rreziqet në kohë reale, dhe “Funksioni i kujtesës” për parkimin e automatizuar.

Volkswagen beson se furgoni me pesë vende do të jetë pjesë e ‘të ardhmes së transportit brenda qytetit.

ID Buzz u shfaq për herë të parë në formë koncepti në panairin e motorëve në Detroit 2017, me premtimin se do të dilte në shitje në vitin 2022,  një datë që Volkswagen në fakt e ka dorëzuar.

Volkswagen ka njoftuar gjithashtu një version të dytë të modelit të quajtur ID Buzz Cargo, i cili mund të dalë në shitje në vitin 2025./CNA.al

Lajmet e fundit nga