LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

7 aplikacionet më të mira të mesazheve për iPhone dhe Android

14 Shkurt 2022, 17:51, Tech CNA
7 aplikacionet më të mira të mesazheve për iPhone dhe

WhatsApp

WhatsApp është aplikacioni më i popullarizuar i mesazheve në botë me mbi 2 miliardë përdorues, që do të thotë se nëse duhet t’i dërgoni mesazh dikujt, përdor WhatsApp në iOS ose Android . Ndër veçoritë e tij të shumta , WhatsApp mbështet mesazhe falas, foto, video, transferime skedarësh, mesazhe zanore dhe video chat. Këtë e bën edhe me kriptim të plotë nga skaji në skaj . Dhe ju jep mundësi të keni biseda në grup me deri në 256 pjesëmarrës ose telefonata video me katër persona.

Viber nuk është aq i njohur në SHBA, që do të thotë se mund të keni vështirësi për t’i bërë përdoruesit e tjerë ta instalojnë atë në pajisjen e tyre iOS ose Android . Megjithatë, është një aplikacion i plotë i mesazheve me tekst që mund të trajtojë gamën e plotë të nevojave të komunikimit. Mund ta përdorni për biseda me tekst me deri në 250 përdorues njëherësh, si dhe për të bërë thirrje zanore dhe video me deri në 40 pjesëmarrës të njëkohësisht. Viber përmban enkriptim të plotë nga skaji në skaj për të gjithë tekstin dhe telefonatat, dhe ju mund të shkëmbeni kontakte të zgjedhura për siguri të shtuar. Me një abonim në Viber Out, mund ta përdorni gjithashtu aplikacionin për të bërë thirrje në çdo numër telefoni fiks ose celular, edhe nëse ai person nuk ka një llogari Viber.

Messenger

Messenger është shërbimi i mesazheve të Facebook, megjithëse është një aplikacion i pavarur për iOS dhe Android , dhe nuk keni nevojë të jeni as përdorues i Facebook për të përfituar prej tij. Megjithatë, ai fiton shumë nga popullariteti i tij për shkak të lidhjes së tij me Facebook dhe faktit që është i përshtatshëm për të dërguar mesazhe gjatë përdorimit të platformës së mediave sociale. Messenger mbështet tekste në grup me deri në 150 përdorues njëherësh, dhe gjithashtu mund të dërgoni mesazhe zanore dhe video. Dhe ndërsa bisedat nuk janë të koduara si parazgjedhje, ju mund të kaloni në modalitetin “sekret” të Messenger , i cili zbaton enkriptimin nga skaji në skaj për mesazhet tuaja me tekst.

Telegrami

Telegrami është i fokusuar pothuajse vetëm në mesazhe, me më pak theks në bisedat me video. Ai mbështet një numër praktikisht të pakufizuar përdoruesish, mund të dërgoni mesazhe deri në 200,000 përdorues menjëherë. Ndërsa Telegrami nuk është i enkriptuar nga skaji në skaj, ju mund të dërgoni biseda sekrete që vetëshkatërrohen pas një kohe të caktuar, kështu që nuk ka asnjë regjistrim të tyre në pajisjen tuaj  iOS ose Android . Ju, sigurisht, mund të dërgoni foto, skedarë dhe audio së bashku me tekstin. Mund të çoni çdo bisedë një-me-një në video, por bisedat në grup mund të përmirësohen vetëm në telefonata zanore.

Signal

Ndërsa shumë shërbime të mesazheve kanë shtuar, vitet e fundit, kriptim nga skaji në skaj, Signal e ka përdorur atë në biseda me tekst, zë dhe video që në fillim. Ai operohet gjithashtu nga një organizatë jofitimprurëse që nuk ka interes të deklaruar për të rishitur të dhënat tuaja private, as aplikacioni nuk ka ndonjë reklamë. E gjithë kjo e bën Signal një zgjedhje e shkëlqyer për mesazhe të sigurta, private dhe të sigurta . Ndërsa është i disponueshëm për iOS dhe Android , përdoruesit e Android kanë një përfitim shtesë: Mund ta konfiguroni Signal për të zëvendësuar aplikacionin e paracaktuar të mesazheve të telefonit si aplikacionin e parazgjedhur të tekstit, megjithëse vetëm bisedat me përdoruesit e tjerë të Signal do të kodohen.

TextNow

Regjistrimi për TextNow do të thotë që mund të përdorni telefonin tuaj ( iOS ose Android ) edhe pa një plan tradicional të të dhënave me valë kur regjistroheni, TextNow ju dërgon një kartë SIM për telefonin tuaj që ju jep zë dhe mesazhe përmes rrjetit të tij celular, me numrin e telefonit të vet, falas. Kjo e bën TextNow një opsion të shkëlqyeshëm për një telefon rezervë ose një telefon për t’i dhënë fëmijës tuaj. Kjo nuk ju jep asnjë të dhënë, kështu që do t’ju duhet ende WiFi për të përdorur aplikacione të zakonshme. Por TextNow ju jep bazat duke përfshirë dërgimin e mesazheve falas, megjithëse aplikacioni TextNow do të presë reklama banerash për të paguar faturat.

Ashtu si TextNow, Text+ mund t’ju ofrojë thirrje zanore dhe mesazhe në iOS dhe Android . Ndryshe nga TextNow, që ju dërgon një kartë SIM, Text+ përdor WiFi të telefonit tuaj, gjë që do t’ju duhet që Text+ të funksionojë. Ju merrni një numër telefoni, mesazhe të pakufizuara falas dhe telefonatat tuaja zanore kushtojnë 0,02 dollarë në minutë (telefonatat hyrëse janë falas)./A.E-CNA.al

Lajmet e fundit nga