LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

E fundit!

x

Mund të hakoheni në sekonda/ Ky është mesazhi që duhet ta fshini menjëherë sapo ta merrni në WhatsApp

23 Mars 2022, 11:47, Tech CNA
Mund të hakoheni në sekonda/ Ky është mesazhi që duhet

Përdoruesit e WhatsApp duhet të kenë kujdes nga një tekst i rrezikshëm mashtrimi që ju hakon në sekonda. Fatmirësisht, është e lehtë për t’u dalluar, por është jashtëzakonisht e lehtë të biesh pre e tij.

Një nga metodat më të zgjuara për të fituar akses në llogarinë e dikujt WhatsApp është përmes një mashtrimi me kod verifikimi. Zakonisht ajo që ndodh është se ju do të merrni një mesazh me tekst nga WhatsApp me një kod identifikimi.

Ky është një kod vërtetimi me dy faktorë që ju lejon të identifikoheni në llogarinë tuaj sepse vërteton se e posedoni numrin e telefonit. Më pas do të merrni një mesazh WhatsApp nga një mik ose anëtar i familjes.

Mesazhi mund të jetë i llojit: “Hej! Unë ju dërgova aksidentalisht kodin tim të hyrjes në WhatsApp. A mund të ma ktheni përsëri, ju lutem?” Ajo që ka ndodhur është se një i huaj ka hakuar llogarinë e një prej kontakteve tuaja.

Ata janë përpjekur të identifikohen si ju dhe tani kanë nevojë për kodin tuaj me dy faktorë. Pra, nëse ua dërgoni atyre, ata do të jenë në gjendje të identifikohen si ju  dhe t’ju heqin nga llogaria juaj.

Ata më pas mund të bëjnë ?kërdi? në WhatsApp-in tuaj dhe madje të përdorin të njëjtin mashtrim për të hakuar më shumëllogari të miqve dhe familjen tuaj.

Është një mashtrim kaq i zgjuar, sepse mbështetet në faktin se po ju kërkohet një favor nga një mik ose anëtar i familjes./ CNA.al

Lajmet e fundit nga