LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

FOTOT-Makina robotike thyen rekordin botëror të shpejtësisë

1 Maj 2022, 11:54, Tech CNA

Një makinë robotike ka thyer rekordin botëror të shpejtësisë, duke arritur shpejtësi mbresëlënëse prej 192.2 mph (309.3 km/h).

Makina, e zhvilluar nga një ekip nga Politecnico di Milano, i quajtur PoliMOVE, është plotësisht autonome dhe doli në pistën e fluturimit Space Shuttle në Qendrën Hapësinore Kennedy të NASA -s këtë javë.

Gjatë testimit, makina e garës arriti shpejtësi prej 192.2 mph (309.3 km/h), duke thyer rekordin e mëparshëm prej 175.49 mph (282.42 km/h), të mbajtur nga Roborace.

Vetura e PoliMOVE u nis drejt pistës ajrore të NASA-s në Kepin Canaveral më 27 prill.

Shpejtësia prej 192.2 mph u përftua si një mesatare prej mbi 0.6 milje (1 km) në dy përpjekje të njëpasnjëshme në drejtime të kundërta, për të eliminuar efektet e erës. Vetë makina është një AV-21 i ndërtuar nga Dallara që është pajisur me pajisje dhe kontrolle për të mundësuar automatizimin.

Kjo përfshin tre sensorë Luminar Hydra LiDAR për të siguruar sensorin me rreze të gjatë 360°, i cili mundëson autonomi të sigurt me shpejtësi të lartë.

Makina e garës doli më parë në pistë më 7 janar, gjatë Sfidës Indy Autonome në Las Vegas, gara e parë ?kokë më kokë? midis makinave autonome.

Pesë skuadra nga pesë vende morën pjesë në garën e zhvilluar në autostradën e shpejtësisë së Las Vegas.

Gjatë garës, makina e ekipit PoliMOVE mori medaljen e artë, me shpejtësi prej 172.9 mph (278.4 km/h)./ CNA.al

Lajmet e fundit nga