LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Gjykata mbyll në burg një italian/ Përndiqte prej vitesh diplomaten e Bashkimit Europian në Tiranë

14 Prill 2022, 14:23, Aktualitet CNA
Gjykata mbyll në burg një italian/ Përndiqte prej vitesh

Nga Elton Qyno

Një shtetas italian është arrestuar nga komisariati nr. 1 në Tiranë, pasi rezulton se ka përndjekur në mënyrë të vazhdueshme një diplomate në ambasadën e Bashkimit Europian në Tiranë.

Personi i ndaluar dhe që aktualisht ndodhet në polici, quhet Matteo Gioachin, me kombësi italiane por aktualisht kohët e fundit në Angli.

Gioachin, kishte udhëtuar nga Anglia në Shqipëri vetëm për të takuar dhe krijuar një lidhje intime me zyrtaren e ambasadës së Bashkimit Europian në Tiranë.

Sipas kallëzimit të bërë nga diplomatja Franceska Renzi, Gioachin e ka përndjekur në mënyrë të vazhdueshme kur ka qenë diplomatja edhe në disa shtete të tjera. Përndjekja dhe shqetësimet e tij kundër saj, kryesisht ndodhnin në ambjente publikë si në rrugë dhe në bare.

Por nuk mungonin dhe shqetësimet përmes telefonin dhe adrresës së E-Mailit.

Sipas kallëzueses, kjo histori e tillë përndjekje, ka disa vite që ka ndodhur dhe ka filluar qysh në qytetin e Padovës në Itali, duke vijuar më pas të përsëritet edhe në shtete të tjera, ku ajo ka shërbyer si diplomate e Bashkimit Europian.

Tashmë komisariati Nr.1 në Tiranë, ka bërë ndalimin e shtetasit Matteo Gioachin dhe materialet, ia ka kaluar për veprime të mëtejshme hetimore.

Pas shqyrtimit gjyqësor, ka qënë gjykata e Tiranës e cila ka vendosur të caktojë masën e ?arrestit në burg? 40 ditor për personin e ndaluar.

Lajmet e fundit nga