LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Dy orë duke u marrë në pyetje/ Alqi Bllako ‘rrëfehet’ në SPAK: Nuk firmosa, isha vetëm ‘korrier’

14 Prill 2022, 14:20, Aktualitet CNA
Dy orë duke u marrë në pyetje/ Alqi Bllako

Ka përfunduar marrja në pyetje ndaj ish deputetit për Partisë Socialiste, Alqi Bllako.

Për gati 2 orë ai ka dhenë deklaraten e tij përballë prokurorit të çështjes.

Bllako ka mohuar akuzat e hedhura nga SPAK si i përfshirë në aferën e inceneratorëve dhe nuk ka pranuar të ketë firmosur gjë për shpronësimin në Fier.

Ai ka mohuar të ketë pasur gisht në vendimmarrjen e shpronësimit të tokës në Fier, e cila u përdorë për ngritjen e incerenatorit. Sipas tij ai ka pasur detyrë vetëm ta përcjellë shkresën Këshillit të Ministrave për Miratim.

Për sa i përket akuzës së korrupsionit për punësimin e babait të tij në mënyrë fiktive në incineratorin e Tiranës, Bllako është shprehur se kontrata për punësimin e babait të tij nuk është firmosur nga Klodian Zoto, por nga ana e administratorit Italian dhe kjo kontratë është prishur para se të firmosej marrëveshja për inceneratorin e Fierit.

Lajmet e fundit nga