LEXO PA REKLAMA!

SHKARKO APP

Korrupsioni me inceneratorët/ Ish deputeti i PS-së do të “zbërthehet” sot në SPAK

14 Prill 2022, 10:51, Aktualitet CNA
Korrupsioni me inceneratorët/ Ish deputeti i PS-së do të

Ish-deputeti i PS-së, Alqi Bllako do të merret në pyetje sot nga SPAK.

Ai ndodhet pas hekurave për abuzim me inceneratorin e Fierit.

Bllako akuzohet për shpërndorim detyre dhe korrupsion pasiv gjatë kohës që ushtronte detyrën si Sekretar i Përgjithshëm i Ministrisë së Mjedisit dhe më tej si drejtor i i Përgjithshëm i Agjencisë Kombëtare të Ujësjellës Kanalizimeve dhe Infrastrukturës së Mbetjeve (AKUM) gjatë periudhës kur janë lidhur dhe janë zbatuar kontratat konçensionare për ndërtimin e inceneratorëve.

Gjithashtu ai akuzohet për falsifikimin e të dhënave për tokën mbi të cilën është ndërtuar inceneratori i Fierit duke i ndryshuar kartelën nga ?tokë arë? në ?tokë truall? gjë që ka çuar në një rritje të kostos së shpronësimit me 16 milionë lekë.

Ish deputeti i PS-së akuzohet gjithashtu se ka përfituar padrejtësisht me anë të punësimit të babait të tij, Edmond Bllako, pranë kompanisë ?Integrated Energy BV SPY? konçensionare e inceneratorit të Tiranës.

Ai dyshohet i ka marrë këto përfitime ndërkohë që  si drejtor i AKUM-it ushtronte detyrën e Autoriteti Kontraktor me kompanitë konçensionare, duke mbajtur komunikimet dhe miratuar amendimet e kontratës për zgjatjen e afatit të punimeve.

Nga hetimi ka rezultuar se shtetasi Edmond Bllako është punësuar me funksionin ?Drejtor Kantieri? pranë shoqërisë ?Integrated Energy BV SPY? sh.p.k, me aksioner shtetasin Klodian Zoto,  me një pagë mujore 6 mijë euro nga muaji.

?Bazuar në këtë kontratë pune rezulton se shtetasi Edmond Bllako nga muaji tetor i vitit 2018 deri në muajin janar të vitit 2020, ka përfituar shumen prej 14,964,900 lekë?- thuhet në relacionin e SPAK, ndërkohë që nga hetimet ka rezultuar se babai i Bllakos nuk ka vajtur në punë dhe detyrën ?drejtor kantieri? për të cilën paguhej e ushtronin realisht 3 shtetas të tjerë.

Këto të dhëna kanë çuar në dyshimet se Bllako ka kryer veprën penale ?Korrupsioni pasiv?, ndërsa SPAK ka vënë në sekuestro një apartament në pronësi të të babait të tij me vlerë 144 mijë euro./CNA.al

Lajmet e fundit nga